Oszczędzanie zamiast inwestowania pieniędzy – kiedy to lepszy wybór?

Krzysztof Jagielski
19.07.2021

Jeśli masz wrażenie, że wszyscy wokół Ciebie inwestują i pomnażają pieniądze, a Ty dotąd tego nie robiłeś, to rozumiemy Twoją frustrację. Musisz czuć pokusę, aby wreszcie  kupić jakieś aktywo, na przykład akcje czy metale szlachetne i poprawić swoją sytuację ekonomiczną. Wiedz jednak, że w niektórych sytuacjach dużo lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjne oszczędzanie pieniędzy. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Gdy masz długi

Osoby zadłużone nie powinny w ogóle myśleć o inwestowaniu pieniędzy zanim nie spłacą swoich zobowiązań. W przeciwnym razie doprowadzisz do sytuacji, w której każda inwestycja jest finansowana kredytem, a to skrajnie ryzykowne i nieodpowiedzialne. Najpierw więc zacznij oszczędzać, aby móc pozbyć się tych najpilniejszych i najdroższych w obsłudze kredytów czy pożyczek.

Gdy nie masz żadnego zabezpieczenia finansowego

Brak poduszki finansowej powinien z automatu wykluczyć pomysł inwestowania. Ryzyko jest po prostu zbyt duże. Najpierw zacznij oszczędzać, aby docelowo zapewnić sobie zabezpieczenie finansowe pozwalające Ci przeżyć przez minimum 3 miesiące bez uzyskiwania żadnych dochodów. To warunek bezpieczeństwa ekonomicznego.

Gdy nie tolerujesz ryzyka

Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że nie ma inwestycji pozbawionej ryzyka. Szczególnie w tych czasach, gdy depozyty bankowe są praktycznie nieoprocentowane. Każde wybrane przez Ciebie aktywo może okazać się stratne, zwłaszcza w sytuacji, gdy chcesz na nim szybko zarobić i nie możesz sobie pozwolić na zamrożenie kapitału na przykład na kilka lat. Awersja do ryzyka w praktyce powinna zadecydować o zrezygnowaniu z inwestowania.

Gdy masz niskie dochody

Osoby zarabiające mało zwykle nie mają żadnych nadwyżek kapitału, które mogłyby zainwestować i o nich zapomnieć. Przykładowo: jeśli utrata 500 złotych byłaby dla Ciebie bardzo bolesna, to lepiej odpuść sobie inwestowanie. Szybkie pomnożenie takich pieniędzy wymaga znajomości rynku, umiejętności spekulowania i stalowych nerwów, a nie są to cechy  charakteryzujące osoby z ledwością wiążące koniec z końcem.

Jeśli do niskich dochodów dochodzą wysokie koszty życia, to inwestycje nie powinny być Twoim priorytetem. Najpierw zgromadź oszczędności, które pozwolą Ci poczuć się względnie bezpiecznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie