Karta kredytowa jest bardzo popularnym sposobem na zyskanie dostępu do dodatkowych pieniędzy. Można ją uzyskać znacznie szybciej niż kredyt gotówkowy (minimum formalności), jest dostępna nawet dla osób osiągających średnie dochody i mających niską zdolność kredytową. Taka karta może się przydać nie tylko w Polsce, ale też podczas urlopu w innym kraju. Jakie są zalety i wady płacenia kartą kredytową na zagranicznych wakacjach? Sprawdź to w naszym poradniku.
Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest stały dostęp do pieniędzy, dzięki czemu nie musisz się martwić, że np. w pewnym momencie zabraknie Ci gotówki na opłacenie różnych atrakcji, wyjście do restauracji etc. Kredytówka daje niewątpliwy komfort psychiczny, co oczywiście nie oznacza, że możesz szastać pożyczonymi od banku pieniędzmi na prawo i lewo.
Bardzo ważną korzyścią wynikającą z płacenia kartą kredytową na zagranicznych wakacjach jest odroczona spłata zadłużenia. Zwykle banki oferują 50-60 dniowy okres bezodsetkowy, co oznacza, że jeśli uda Ci się zwrócić pieniądze w tym okienku, to kredyt będzie dla Ciebie całkowicie darmowy. Jest to atrakcyjne rozwiązanie z punktu widzenia osób, które np. obecnie nie mają własnych środków, natomiast spodziewają się sporego przelewu już po wakacjach.
Warto wspomnieć także o wygodzie i bezpieczeństwie. Dzięki karcie kredytowej nie musisz nosić przy sobie gotówki, ponieważ zapłacisz nią właściwie wszędzie – od bramek na autostradzie, przez stacje benzynowe, aż po restauracje.
Przejdźmy do tej mniej przyjemnej części poradnika. Otóż karty kredytowej absolutnie nie należy traktować w kategorii idealnego wyboru na zagraniczne wakacje. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że wciąż korzystamy z nie swoich pieniędzy, które trzeba będzie oddać po powrocie z urlopu. Jeśli się zapomnisz i nadmiernie wykorzystasz przysługujący limit, to kolejne tygodnie po wakacjach mogą być bardzo trudne pod względem finansowym.
Nie zapominajmy również o kosztach dodatkowych korzystania z karty kredytowej za granicą. Chodzi tutaj m.in. o zwykle skrajnie niekorzystny przelicznik walut (wysoka marża banku, problem podwójnego przewalutowania poza strefą euro) oraz prowizję za wypłatę pieniędzy z bankomatu. Radzimy dokładnie to wszystko sprawdzić jeszcze przed urlopem, aby później nie było niemiłej niespodzianki po otrzymaniu rozliczenia z banku.