Prowadząc firmę, musisz liczyć się z kosztami. Do szybkich rozliczeń związanych z zakupem paliwa przydadzą Ci się karty paliwowe. Poznaj to proste rozwiązanie, które pozwoli Ci kontrolować wydatki i zapanować nad firmowym budżetem.
Korzystanie z kart paliwowych stało się popularne głównie w dużych przedsiębiorstwach, które utrzymują stałą flotę pojazdów. Ich miesięczne zapotrzebowanie na paliwo jest bardzo duże. Trudności nastręcza rozliczanie zakupów dokonywanych na stacjach paliwowych przez poszczególnych pracowników. Choć kontrola w dalszym ciągu jest możliwa, to wymaga sporej dawki cierpliwości i prowadzenia odrębnych kart dla każdego pojazdu. Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie kart paliwowych.
Zdecydowana większość kart paliwowych jest wystawiana na numer rejestracyjny pojazdu, nieliczne zaś – na okaziciela lub na nazwiska osób upoważnionych do korzystania z nich. W zależności od tras pokonywanych przez kierowców zatrudnionych w danej firmie, karty mogą mieć zasięg krajowy lub międzynarodowy. Za pomocą karty paliwowej można uregulować rachunek za paliwo, ale nie tylko. Karta umożliwia korzystanie z innych usług oferowanych na stacjach benzynowych, na przykład z myjni.
Dowiedz się więcej o kartach paliwowych.
Zalety kart paliwowych nie ograniczają się do wygodnej i szybkiej kontroli ilości kupowanego paliwa. Duże firmy, które decydują się na takie rozwiązanie, mogą liczyć również na atrakcyjne zniżki. Ich wysokość najczęściej negocjowana jest indywidualnie z poszczególnymi klientami i zależy głównie od miesięcznej ilości kupowanego paliwa.
Decydując się na używanie kart paliwowych warto wiedzieć, że należy spełnić wymogi stawiane przez firmę, która wystawia karty. Głównym warunkiem jest osiągnięcie minimalnego miesięcznego zużycia paliwa przewidzianego przez firmę. Niezbędne będzie też wypełnienie formularzy, jeżeli karty paliwowe mają być imienne. Aby Twoja firma mogła korzystać z kart paliwowych, musisz pamiętać o dostarczeniu wymaganych dokumentów z urzędów. Większość firm wydających karty wymaga zaświadczeń z ZUS-u i z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu w opłacaniu składek społecznych i zdrowotnych oraz podatków.
Artykuł partnera.