Podstawowe zasady wymiany pieniędzy w zagranicznych kantorach. Musisz je znać!

Marek Szydełko
09.07.2018

Zagraniczne wakacje nieodłącznie wiążą się z wymianą waluty przywiezionej z Polski na tę, która jest używana w danym kraju. Owszem, coraz częściej podczas wyjazdów korzystamy z kart płatniczych, ale biorąc pod uwagę dodatkowe opłaty (przewalutowanie, czasami podwójne) może to być słaby pomysł. Poza tym wciąż są miejsca na świecie, w których respektowana jest wyłącznie gotówka. Wymieniając pieniądze w zagranicznym kantorze, a już szczególnie robiąc to po raz pierwszy, musisz koniecznie zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Po pierwsze: oceń wygląd kantoru

Nie powinno się oceniać książki po okładce, ale w przypadku kantoru zapomnij o tym powiedzeniu. Oczywiście, w krajach trzeciego świata można się natknąć na kantory funkcjonujące – dosłownie – w chatkach z trzciny, jednak to wyjątki. Generalnie kantor powinien budzić Twoje zaufanie. Musi mieć tablicę z informacją o aktualnym kursie poszczególnych walut – powinna być ona wywieszona lub wystawiona przed wejściem.

Sprawdź, czy w środku są już inni turyści. Jeśli w kantorze hula wiatr, a jego pracownik wygląda niczym miejscowy opryszek, od razu odpuść sobie robienie z nim interesów.

Po drugie: przed przekazaniem pieniędzy dopytaj o faktyczny kurs

Starą sztuczką stosowaną przez zagraniczne kantory jest wabienie turystów nierealnie niskimi kursami walut, po czym gdy przychodzi do wymiany nagle okazuje się, że jednak „kurs w ostatniej chwili się zmienił”. To oczywiście oszustwo. Jeszcze zanim przekażesz pieniądze kasjerowi zażądaj od niego przedstawienia Ci aktualnego kursu, po jakim będzie przeliczana dana kwota. Niech zapisze Ci to na kartce. Ustal też, ile konkretnie pieniędzy dostaniesz za posiadaną walutę.

Po trzecie: przelicz banknoty!

To niby oczywiste, ale wielu turystów zupełnie o tym zapomina, naiwnie wierząc w nieskazitelną uczciwość pracownika kantoru. Przed odejściem od okienka dokładnie przelicz całą kwotę. Nie zważaj na to, że za Tobą tworzy się długa kolejka. Masz prawo upewnić się, że nie doszło do próby oszustwa czy zwykłej pomyłki.

Po czwarte: wymieniaj mniejsze kwoty, szczególnie w krajach z wysoką inflacją i tych, które nie przeszły denominacji

Na świecie nie brakuje krajów, w których wciąż powszechnie stosowane są kwoty idące w miliony czy miliardy. W efekcie może się okazać, że wymieniając np. 1000 dolarów będziesz potrzebować walizki, by zabrać ze sobą ogromną liczbę banknotów w lokalnej walucie. Sprawdź to jeszcze przed wyjazdem, a później na miejscu staraj się wymieniać mniejsze kwoty.

Pamiętaj o tych zasadach, aby nie paść ofiarą oszustwa, zaoszczędzić sporo pieniędzy, a także zagwarantować sobie większe bezpieczeństwo. Najważniejsze jest, by nie korzystać z usług kantorów, które już na pierwszy rzut oka budzą daleko idące wątpliwości. Nigdy nie zgadzaj się też na wymianę pieniędzy na ulicy!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie