Podwyżka stóp procentowych ma wpływ na finanse zakredytowanej firmy. Jak uniknąć kłopotów?

Remigisz Szulc
15.03.2022

Od jesieni 2021 roku trwa w Polsce tzw. cykl podwyżek stóp procentowych. Po latach niepohamowanego dodruku pieniędzy i prowadzenia polityki darmowego kredytu przyszedł czas na zderzenie się z rzeczywistością. Dla wielu firm będzie to bolesne doświadczenie, szczególnie tych mocno zakredytowanych. Jesteś w podobnej sytuacji? Sprawdź zatem, co zrobić, aby uniknąć poważnych kłopotów w wyniku kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Spłać długi, których możesz się pozbyć od ręki

Czyli przede wszystkim kredyty krótkoterminowe i inne niewysokie zobowiązania finansowe. Pozbądź się ich w pierwszej kolejności, ponieważ zwykle są one dość łatwe do spłacenia nawet z bieżących przychodów przedsiębiorstwa. Odciąży to finanse firmy i pozwoli Ci przeznaczyć więcej środków na spłatę tych o wiele bardziej dokuczliwych zobowiązań.

Nadpłać kredyty

Jeśli chodzi o wysokie kredyty inwestycyjne, to ich jednorazowa spłata może być nie tyle trudna, co wręcz niemożliwa. Nie oznacza to natomiast, że powinieneś biernie przyglądać się, jak rośnie comiesięczna rata kredytu. Możesz wykonać ruch wyprzedzający i nadpłacić część zobowiązania, dzięki czemu zyskasz możliwość albo skrócenia umowy z bankiem, albo obniżenia raty.

Renegocjuj umowy z bankami

Jeśli w obliczu skokowego podnoszenia stóp procentowych Twoja firma popadła w olbrzymie tarapaty finansowe i grozi jej wpadnięcie w pętlę zadłużenia, to zamiast udawać, że wszystko jest w porządku i chować głowę w piasek skontaktuj się bankami. Przedstaw im uczciwie swoją sytuację finansową oraz poproś o zaproponowanie rozwiązania, które pozwoli Ci złapać oddech.

Wbrew obiegowej opinii bankom nie zależy na tym, aby dokręcać śrubę swoim dłużnikom. W interesie banku jest, aby każdy kredytobiorca dalej sumiennie spłacał zobowiązania, dlatego istnieje spora szansa, że otrzymasz propozycję np. tzw. wakacji kredytowych czy obniżenia raty w zamian za wydłużenie okresu spłaty.

Pomyśl o konsolidacji kredytów

Może się oczywiście okazać, że obecni wierzyciele instytucjonalni nie będą w stanie zaproponować Ci satysfakcjonującego rozwiązania. W takiej sytuacji rozważ przeniesienie kredytów do jednego banku w ramach tzw. konsolidacji. Zwykle jest to korzystne z punktu widzenia obniżenia bieżącego obciążenia finansowego, oczywiście za cenę wydłużenia okresu spłaty i tym samym konieczności oddania większej ilości pieniędzy. Może to być jednak ostatnia deska ratunku dla Twojej firmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie