Polski sceptycyzm wobec zmiany waluty

Maciej Piwowski
28.12.2015

Euro jest jednostką monetarną, która obowiązuje w 19 krajach należących do Unii Europejskiej. Tej waluty używa także 11 krajów i terytoriów, które nie należą do strefy UE. W Polsce ciągle liczba przeciwników wprowadzenia euro jest większa niż liczba zwolenników.

Wygląd euro

W formie gotówkowej euro zostało wprowadzone 1 stycznia 2002 roku. Jest walutą, która ma najwyższą wartość walutową na całym świecie. Średnia walutowa jaką podaje kantor walutowy wynosi ok. 4.21 (kupno) i 4.26 (sprzedaż). Na każdej monecie euro widnieje nominał oraz mapa Europy (rewers) i różne symbole narodowe ustalone przez kraje należące do strefy euro (awers). Na awersach banknotów euro nie znajdują się twarze uznanych osób, a typowe dla danej epoki elementy architektoniczne (bramy, okna), np. na banknocie 50 euro widnieją okna renesansowe. Rewers banknotu zawiera most (z tej epoki, co element drukowany na awersie) i mapę Europy.

Waluta euro w Polsce

Wprowadzenie waluty euro w Polsce jest jedynym ze zobowiązań wynikających z przyjętego w 2003 roku na referendum traktatu ateńskiego. Data przyjęcia euro nie została określona, jednak Polska zobowiązała się do przyjęcia nowej waluty. Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez TNS Polska z września 2015 roku, ponad połowa Polaków uważa, że przyjęcie waluty euro wpłynie niekorzystnie na gospodarkę w kraju. Argumenty przeciwko dotyczą także osłabienia poczucia tożsamości narodowej i negatywnego wpływu na sytuację gospodarstw domowych. Wśród obywateli Polski tylko 13% osób uważa, że zmiana waluty będzie mieć pozytywne skutki. 21% ankietowanych sądzi, że wprowadzenie euro nie będzie ani czymś dobrym, ani złym, a co dziesiąty badany oświadcza, że ma trudności z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie. Badanie zostało przeprowadzone na grupie mieszkających w Polsce 1017 osób od 15 roku życia wzwyż.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie