Rozliczenia PIT Online - co musimy wiedzieć?

Krzysztof Jagielski
22.02.2016

Od kiedy w 2008 roku po raz pierwszy pojawiła się możliwość rozliczania formularzy podatkowych za pomocą Internetu, z roku na rok zwiększa się liczba tych, którzy decydują się właśnie na takie rozwiązanie. Dlaczego?

Jak?

Podatnicy mają do wyboru aż trzy sposoby rozliczania się przez Internet. Pierwszym z nich jest pobranie darmowego programu do rozliczeń, dzięki któremu po wypełnieniu formularza, można natychmiast przesłać go do odpowiedniego urzędu skarbowego. Drugim sposobem są Interaktywne Druki PIT w systemie edeklaracje. Trzeci z nich to wypełnienie formularzy online, co nie wymaga już instalacji żadnego oprogramowania na naszym komputerze.

*źródło zdjęcia: pitax online

Dlaczego?

Wypełnianie i wysyłanie formularzy przez Internet jest bezpieczne i wygodne. Pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, który mogliśmy spędzić, by zdobyć odpowiedni formularz a następnie ponownie udać się do odpowiedniej placówki, by go złożyć. Najważniejszą cechą wypełniania formularzy drogą Internetową jest ograniczenie możliwości popełnienia błędów, które w przypadku rozliczania należności podatkowych może być w rezultacie dużym kłopotem dla rozliczającego się (składanie korekt, a nawet odpowiedzialność karna i poniesienie kary finansowej). Narzędzia dostępne dla podatników decydujących się na tę formę wypełniania formularzy podatkowych są intuicyjne, często tłumaczą poszczególne rubryki, etapy wypełniania PIT, pomagają wyliczyć odpowiednie ulgi. Dzięki temu użytkownicy, którzy w poprzednich latach zdecydowali się na skorzystanie z programu lub wypełnienie formularza online, zgodnie mówią, że nie chcą powrócić do tradycyjnej formy wypełniania papierowego formularza.

Często zadawanym pytaniem w kontekście rozliczania się za pomocą Internetu, jest pytanie o podpis na deklaracji. W przypadku deklaracji elektronicznych jest on zbędny. By zweryfikować podatnika, podaje się kwotę przychodu z deklaracji składanej w poprzednim roku (za rok 2013). Po wysłaniu jej, odbiera się e-mail z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO), który jest dowodem na to, że złożyliśmy naszą deklarację podatkową w terminie. Terminy składania deklaracji są takie same, jak w przypadku deklaracji tradycyjnych, jednak wiadomo- warto pomyśleć o tym wcześniej niż na ostatnią chwilę.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie