Strata na rachunku maklerskim: co robić?

Maciej Piwowski
11.01.2021

Inwestowanie własnych pieniędzy na giełdzie papierów wartościowych jest ekscytujące, bardzo ryzykowne, ale jednocześnie daje szansę na wielokrotne pomnożenie majątku. Większość prywatnych inwestorów musi jednak przełknąć gorzką pigułkę i pogodzić się ze stratą – przynajmniej chwilową. Podstawą inwestowania na giełdzie jest radzenie sobie z emocjami. Świetnym treningiem jest reakcja na pojawienie się straty na rachunku maklerskim. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozpisujemy możliwe scenariusze.

Uśredniaj w dół

Jest to bardzo ryzykowne rozwiązanie, ale na dłuższą metę może się okazać skuteczne i opłacalne. Uśrednianie w dół polega na tym, że dokupujemy kolejne pakiety akcji danej spółki przy osuwającym się kursie. Dzięki temu średnia cena zakupu papierów jest niższa niż na początku, co wpływa też na zmniejszenie straty.

Pamiętaj natomiast, że nie masz gwarancji, iż kurs znów zacznie rosnąć. Jeśli tak się stanie, to pomysł z uśrednianiem zadziała. Jeśli nie – zostaniesz z jeszcze większą liczbą akcji, których aktualna wartość jest niższa niż cena zakupu.

Tnij stratę

Wielu doświadczonych inwestorów giełdowych twierdzi, że nie ma sensu czekać na cud – jeśli kurs akcji danej spółki stale się osuwa, to musi się w niej dziać coś niedobrego. Zamiast zaklinać rzeczywistość należy ciąć stratę. Nie musisz natomiast od razu pozbywać się całego pakietu akcji. Dobrym pomysłem może być sprzedanie tylko części papierów, odzyskanie gotówki i zainwestowanie jej w inną spółkę, na której można dobrze zarobić.

Sprzedaj wszystko dla korzyści podatkowej

Rozwiązanie kategoryczne, ale bywają sytuacje, w których nie ma sensu dłużej się męczyć. Jeśli nie wierzysz już w spółkę, nie chcesz mieć jej akcji, każde zajrzenie na rachunek maklerski wpędza Cię w ogromny stres, to sprzedaj wszystkie swoje udziały i zapomnij o nieudanej inwestycji. Oczywiście, że na tym stracisz, ale to wcale nie musi być zła wiadomość.

Pamiętaj, że od zarobionych na GPW pieniędzy musisz zapłacić podatek Belki. Jeśli natomiast sprzedajesz aktywa ze stratą, to możesz ją sobie odliczyć od należnego podatku. Czasami więc opłaca się nawet sprzedać stratne akcje tylko po to, aby pomniejszyć daninę z tytułu pieniędzy zarobionych na innej spółce.

Pozostań przy swojej strategii

Możesz również nie robić kompletnie nic. Strata na rachunku maklerskim jest wirtualna – dopóki nie sprzedasz akcji, to formalnie nic nie tracisz. Dlatego jeśli Twoja inwestycja była przemyślana, wierzysz w spółkę, to nie sprzedawaj aktywów tylko dlatego, że przez kilka dni kurs spadał. Takie sytuacje na giełdzie są zupełnie normalne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie