Kryptowaluty, zwłaszcza po ostatniej bańce spekulacyjnej z 2017 roku, stały się przedmiotem zainteresowania rządów wielu krajów. Oczywiście chodzi przede wszystkim o pieniądze, czyli wprowadzenie jakiejś formy opodatkowania walut cyfrowych. W niektórych krajach podnosi się również głosy, że kryptowaluty stwarzają ogromne zagrożenie dla oszczędności obywateli oraz mogą być wykorzystywane do finansowania przestępczości (co akurat jest prawdą). Nie brakuje jednak i takich krajów, które otwarcie wspierają kryptowaluty, korzystają z technologii blockchain i stały się wręcz rajami dla firm inwestujących w ten sektor. Najciekawsze przykłady wymieniamy w naszym artykule.
Estonia to prawdopodobnie najbardziej rozwinięty technologicznie kraj w Europie, często określany mianem „europejskiej Korei Południowej”. Rząd tego państwa już wiele lat temu postawił na cyfryzację, a także swobodę gospodarczą. Zaowocowało to tym, że w Estonii działa sporo firm z branży kryptowalut – między innymi zarejestrowane są tam giełdy.
Zostajemy w Europie, ale przenosimy się na małą wyspę, która jest fenomenem w świecie kryptowalut. Malta od lat mocno angażuje się w promocję technologii blockchain, zachęcając firmy z branży kryptowalut do inwestowania właśnie w tym kraju. Efekt jest taki, że Malta to dziś oficjalna siedziba jednych z największych giełd kryptowalutowych na świecie.
Kraj, który kojarzy się przede wszystkim z pieniądzem fiducjarnym i złotem, także ma swój udział w rozwoju technologii blockchain. Szczególną uwagę zwracamy na region Zug, który bywa nazywany KryptoDoliną – jest to oczywiście nawiązanie do Doliny Krzemowej w Kalifornii. W tym regionie działa wiele firm związanych z kryptowalutami i blockchainem, a nawet Fundacja Ethereum. To zaskakujące, że kraj tak mocno osadzony w tradycji pieniądza, jednocześnie jest życzliwy cyfrowym walutom.
Bez wątpienia można ją zaliczyć do grona krajów, które miały największy wpływ na rozwój technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Japonia już w 2017 roku oficjalnie uznała Bitcoina za prawny środek płatniczy. Co ciekawe, jen odpowiada za połowę światowego wolumenu w obrocie Bitcoinem, a cyfrowymi walutami regularnie handluje 3,5 miliona Japończyków.
Maleńki europejski kraj, który ma ogromny udział w popularyzacji cyfrowych walut i rozwoju technologii blockchain. W Słowenii swoje siedziby ma wiele start-upów związanych z kryptowalutami. Już w 2011 roku w tym kraju powstała giełda Bitstamp, na której handluje się Bitcoinem i tzw. altami. Było to na długo przed wybuchem ogólnoświatowego szału na kryptowaluty.