Trading stał się bardzo popularną metodą spekulowania na różnego rodzaju aktywach. Od wielu lat wykorzystuje się ją na giełdach papierów wartościowych, jednak w ostatnim czasie zainteresowanie tradingiem bardzo wzrosło – to efekt niskich stóp procentowych i przenoszenia kapitału na bardziej ryzykowne aktywa, jak właśnie akcje. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tradingu, to najpierw sprawdź, od czego warto tutaj zacząć.
Bez tego nie masz nawet po co zabierać się za trading. Analiza techniczna, choć wielu inwestorów w nią nie wierzy, pokazuje trend na danym walorze i pozwala z wyprzedzeniem przewidzieć niektóre ruchy rynku.
Przykładowo: wiedząc, że dane aktywo jest po dużym spadku ceny i zbliżyło się do linii oporu, na pewno warto spekulacyjnie zagrać tzw. longa, czyli obstawić wzrosty – odreagowanie ceny jest wielce prawdopodobne. Natomiast gdy kurs danej spółki w ostatnim czasie mocno wzrósł i analiza techniczna pokazuje, że jesteśmy na poziomie oporu oraz wyprzedania rynku, to rozsądnie będzie zagrać tzw. shorta, czyli obstawić spadki.
To ważne, abyś wiedział, w co właściwie inwestujesz, kiedy warto zainteresować się danym aktywem, a kiedy nie jest to wskazane. Powinieneś znać przynajmniej większość spółek notowanych np. na GPW, aby wiedzieć, czym się zajmują. To bardzo ułatwia spekulowanie.
Przykładowo: osoby znające spółkę Mercator dokładnie wiedziały, że warto zacząć obstawiać jej wzrosty wiosną 2020 roku, czyli u progu pandemii. Towar oferowany przez spółkę, czyli rękawice jednorazowe, zaczął być bardzo potrzebny, co napędziło rewelacyjne wyniki finansowe i uczyniło wielu trader’ów i inwestorów bardzo zamożnymi ludźmi.
Nie sugeruj się znalezionymi tam informacjami 1:1, ale jednak obserwuj, jakie nastroje panują wokół danej spółki, czy nie opublikowała ona jakiegoś raportu, który może mieć wpływ na cenę aktywa etc.
Gdy czytasz jakieś wątki na temat spółki i widzisz, że są osoby, które koniecznie próbują zepsuć sentyment wokół niej, to możesz ostrożnie założyć, że szykują się wzrosty – taka akcje może mieć na celu zaniżenie kursu przed tzw. „odpałem”.