Trzymasz wszystkie pieniądze w domu? Sprawdź, dlaczego to zły pomysł

Piotr Kowalczyk
28.02.2024

Trzymanie wszystkich pieniędzy w domu na szczęście jest coraz rzadziej spotykane, jednak nadal są osoby, które praktykują takie rozwiązanie. Powód? Przyzwyczajenie, brak zaufania do banków oraz potrzeba gromadzenia gotówki blisko siebie. Pod kilkoma względami jest to co najmniej zły pomysł, a po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika.

Ogromne ryzyko

Pieniądze trzymane w domu są szczególnie narażone na kradzież w wyniki włamania. Dziś włamywacze nie zabierają już ciężkiego sprzętu – szukają głównie gotówki i kosztowności. Przechowując pieniądze w domu podajesz je im na tacy – zwłaszcza, gdy włamywacze obserwujący Twój dom zorientują się, że możesz w nim trzymać sporo gotówki.

Innym ryzykiem są nieprzewidziane zdarzenia czy katastrofy, jak zalanie, pożar, wybuch etc. Tutaj niewystarczający może się okazać nawet dobrej kasy sejf.

Utrata wartości

Trzymając pieniądze w domu niejako skazujesz się na utratę ich wartości w czasie. Oczywiście mówimy tutaj o wartości realnej, nie nominalnej, co wynika po prostu z wpływu inflacji. Gotówka trzymana w sejfie nie może zostać ani zainwestowana, ani nawet zdeponowana na koncie oszczędnościowym czy lokacie.

Nic nie chroni Twojej gotówki

Jeśli masz obawy co do trzymania pieniędzy w banku, to musisz wiedzieć, że środki zgromadzone na kontach są ubezpieczone do pewnej kwoty przez państwowe systemy gwarancyjne - w Polsce jest to Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a gwarancja wynosi do równowartości 100 tys. euro.

Oznacza to, że nawet gdyby bank upadł, to odzyskasz swoje pieniądze do określonego limitu. W przypadku gotówki przechowywanej w domu nikt nie da Ci takiej gwarancji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie