Wcześniejsze zerwanie lokaty – z czym to się wiąże?

Marek Szydełko
23.05.2016

Założenie lokaty bankowej jest rozsądnym sposobem na ochronę kapitału przed niekorzystnym wpływem inflacji. Warto jednak wiedzieć, że wszelkie korzyści wynikające z ulokowania środków w banku są uwarunkowane od utrzymania pieniędzy na lokacie przez cały okres obowiązywania umowy. Co więc w sytuacji, gdy zdecydujemy się na wcześniejsze zerwanie lokaty? Sprawdźmy, z czym to się wiąże.

Każdy może zerwać lokatę przed terminem

Nie jest zatem prawdą powtarzana przez wielu opinia, że ulokowane na lokacie środki zostają na niej zamrożone bez możliwości uzyskania dostępu do swoich pieniędzy. Bank bierze kapitał w przechowanie, za co klient otrzymuje wyrażoną procentowo gratyfikację. De facto cały ten proces polega więc na pożyczeniu bankowi pieniędzy, którymi może on dowolnie obracać.

Jeśli klient zechce odzyskać wpłacony na lokatę kapitał, to może w dowolnym momencie zażądać od banku zwrotu. Bank odda jednak tylko kwotę kapitału, czyli to, co zostało wpłacone przez klienta na samym początku.

Przykład

Jeśli wpłacamy na lokatę 10.000 złotych i zechcemy zerwać ją przed terminem, to bank zwróci na konto klienta dokładnie 10.000 złotych.

Wcześniejsze zerwanie lokaty? Po prostu nic nie zarobisz

Właśnie z tego powodu lokaty są bardzo bezpiecznymi produktami oszczędnościowymi – bank praktycznie zawsze (wyjątkiem są lokaty strukturyzowane i z funduszem) gwarantuje zwrot przynajmniej kwoty kapitału. Jedyną konsekwencją wcześniejszego zerwania lokaty jest więc utrata wypracowanych odsetek.

Ważne

W praktyce jednak można na wcześniejszym zerwaniu lokaty nieco stracić, ponieważ nieoprocentowany kapitał został częściowo „zjedzony” przez inflację.

Uwaga na bankowe opłaty

Przed założeniem lokaty trzeba bardzo dokładnie sprawdzić warunki oraz bankowy regulamin zawierania produktów oszczędnościowych. W sporadycznych przypadkach może się bowiem okazać, że bank za wcześniejsze zerwanie lokaty zażyczy sobie opłaty dodatkowej. Jej wysokość może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych lub więcej, jeśli kara ma stanowić procent od kwoty wpłaconego kapitału.

Dlatego właśnie na lokacie nie powinno się umieszczać wszystkich swoich oszczędności. W takiej sytuacji lepszym wyborem będzie konto oszczędnościowe, które jest nieco niżej oprocentowane, ale za to gwarantuje swobodny dostęp do pieniędzy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie