Długi to bardzo przykra rzecz, z którą muszą sobie radzić miliony Polaków. Statystycznie kilka procent posiadaczy kredytu nie spłaca rat w terminie, przez co zadłużenie rośnie i pojawia się pokusa zaciągnięcia kolejnego zobowiązania. Stąd już tylko krok do wpadnięcia w kredytową spiralę. Długów można sobie narobić na wiele sposobów – wystarczy nie opłacić rachunku za media. Coraz częściej w takiej sytuacji wierzyciele korzystają z usług firm windykacyjnych. Windykator może się z Tobą skontaktować zarówno w sprawie wierzytelności pierwotnej, jak i wtórnej. Z naszego poradnika dowiesz się, na czym polega różnica.
Wierzytelnością pierwotną nazywamy taki dług, który jest windykowany w imieniu np. wystawcy faktury. Posłużmy się prostym przykładem. Korzystasz z telefonu komórkowego zarejestrowanego w sieci X. W pewnym momencie przestajesz opłacać abonament. Operator wyłącza numer, ale to nie rozwiązuje sprawy, bo dług cały czas istnieje. Wówczas do akcji może wkroczyć firma windykacyjna, która skontaktuje się z dłużnikiem w imieniu wierzyciela.
Oczywiście zanim zdecydujesz się nawiązać kontakt z firmą windykacyjną, zacznij od ustalenia, czy wierzytelność pierwotna rzeczywiście istnieje. W tym celu zalecamy dokładne sprawdzenie wszystkich faktur i rachunków znajdujących się w domu. Być może kilka miesięcy temu zdarzyło Ci się zapomnieć wykonać przelew, przez co figurujesz teraz, jako dłużnik. Jeśli dług faktycznie istnieje, skontaktuj się z windykatorem i ustal sposób spłaty zobowiązania na dogodnych warunkach.
Sprzedawanie wierzytelności jest bardzo popularne w naszym kraju. Na rynku istnieją dziesiątki firm, które specjalizują się w skupowaniu długów. Biorą tym samym na siebie całą procedurę odzyskania wierzytelności od dłużnika. Jeśli firma windykacyjna przejęła Twój dług, to skontaktuje się z Tobą z tytułu istnienia wierzytelności wtórnej.
Może również dojść do innej sytuacji. Wierzyciel mógł udzielić firmie windykacyjnej pełnomocnictwa do występowania przed sądem w jego imieniu. Formalnie masz więc obowiązek załatwienia całej sprawy właśnie z windykatorem. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Jeśli kwestia spłaty zadłużenia znajdzie swój finał w sądzie, poniesiesz znacznie wyższe koszty, w tym postępowania sądowego i egzekucji komorniczej.
Bez względu na to, czy masz do czynienia z wierzytelnością pierwotną czy wtórną, nie chowaj głowy w piasek i nie unikaj firmy windykacyjnej, która ma pełnomocnictwo do dochodzenia należności. W jej interesie jest polubowne załatwienie sprawy. Warto więc skontaktować się z windykatorem i ustalić jak najdogodniejszą formę spłaty zobowiązania.