Wypłata gotówki w kasie banku? To nie musi być takie proste

Maciej Piwowski
03.03.2020

Stopniowo obserwujemy naturalny proces wypychania gotówki z wolnego obiegu. Chodzi o to, że coraz rzadziej płacimy fizycznymi pieniędzmi, chętniej korzystając z płatności elektronicznych, w tym kartą czy telefonem. Mimo to nadal nie brakuje osób, które są bardzo przywiązane do gotówki i regularnie wypłacają ją z bankomatu, a od czasu do czasu także w bankowej kasie (czyli w okienku). Ta druga opcja wydaje się być bardzo wygodna i bezpieczna (z czym można dyskutować), ale w rzeczywistości zrealizowanie takiej wypłaty wcale nie musi być banalnie proste. Dlaczego? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

W placówkach bankowych wcale nie ma tak dużo gotówki

Mit mówiący, że banki w swoich piwnicach trzymają worki pełne pieniędzy, nie ma dziś wiele wspólnego z rzeczywistością. Sprawdza się to właściwie tylko w przypadku dużych placówek, znajdujących się w największych polskich miastach. Z kolei oddziały banków zlokalizowane na tzw. prowincji, w miastach powiatowych czy gminach wiejskich, bardzo rzadko dysponują sporą gotówką dostępną od ręki.

Co to oznacza dla klienta? Chcąc wypłacić np. 50 000 złotych w bankowym okienku, możesz się spotkać z odmową. Kasjer uzasadni to brakiem wystarczającej ilości pieniędzy. Pamiętaj przy tym, że nawet jeśli w banku aktualnie znajduje się np. 200 000 złotych, to i tak możesz otrzymać odmowę wypłaty większej kwoty w okienku, ponieważ środki te mogą być już zarezerwowane na poczet wypłat awizowanych przez innych klientów. Na czym to właściwie polega?

Czym jest awizowanie wypłaty?

Awizowanie to po prostu wcześniejsze zgłoszenie w banku potrzeby wypłacenia większej ilości pieniędzy w okienku. Rozwiązanie to stosuje każdy bank działający w naszym kraju, przy czym poszczególne placówki kierują się nieco inną polityką jeśli chodzi o limit wymagający awizowania.

Przykładowo: bank X może wymagać, by klient awizował wypłatę gotówki w kwocie powyżej 20 000 złotych, natomiast w banku Y limitem będzie kwota 50 000 złotych. Warto to więc sprawdzić w swoim banku, aby nie odejść sprzed okienka z kwitkiem.

Dodatkowo zwracamy uwagę na fakt, iż awizowanie wypłaty większej gotówki w placówce zwykle wymaga zachowania kilkudniowego terminu. Czyli: jeśli chcesz w środę odebrać w okienku np. 70 000 złotych, to Twój bank może wymagać, aby taka dyspozycja została złożona już w poniedziałek, telefonicznie lub osobiście. Chodzi tutaj właśnie o to, aby przygotować odpowiednią ilość pieniędzy, co jest szczególnie ważne w przypadku mniejszych oddziałów.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie