Wyrzucamy 50 złotych miesięcznie! 6 sposobów na to, aby więcej nie marnować jedzenia

Antoni Kwapisz
11.01.2016

Te dane są zatrważające i świetnie pokazują skalę braku umiejętności zarządzania pieniędzmi przez Polaków. Polskie Banki Żywności sprawdziły, że od lat co roku wyrzucamy ponad 2 miliony ton jedzenia. Statystycznie więc przeciętna polska rodzina w ten właśnie sposób pozbywa się ze swojego domowego budżetu około 50 złotych. To kolejny dowód na to, że mamy z czego oszczędzać, ale nie wiemy, jak to robić. Mamy dla Was praktyczny poradnik – podpowiemy Wam 6 sposobów na to, jak nie marnować jedzenia i w ten właśnie sposób podreperować domowy budżet.

  1. Nie kupuj na zapas – to zmora większości polskich domów, która jest głównym powodem marnowania jedzenia. Kupujemy za dużo, zupełnie jakbyśmy przygotowywali się na okupację. W czasach, gdy żywność jest na zawołanie, a na każdym osiedlu roi się od dyskontów i supermarketów, naprawdę nie ma sensu zapychanie lodówki. Później okazuje się bowiem, że wiele produktów się już przeterminowało.
  2. Pakowanie próżniowe – to znakomity sposób na przedłużenie przydatności do spożycia praktycznie każdego produktu. Pakując próżniowo chronimy żywność przed dostępem powietrza, co uniemożliwia rozwój bakterii. Jedzenie więc psuje się znacznie wolniej, nawet 2-3-krotnie. Zapakowaną próżniowo żywność można mrozić i mieć do niej dostęp przez długi czas.
  3. Nie trzymaj się zbyt mocno podanej daty przydatności do spożycia – Polacy najczęściej deklarują, że wyrzucają jedzenie, bo się przeterminowało. Nie zawsze jest to powód, dla którego dany produkt od razu musi lądować w koszu. Pamiętajmy, że data przydatności do spożycia często ma charakter jedynie informacyjny. Naprawdę nic nam się nie stanie, jeśli zjemy jogurt „przeterminowany” o 2 dni.
  4. Gotuj z fantazją – w koszu bardzo często lądują wszelkie „resztki”, czyli np. końcówki warzyw czy ostatnie kromki chleba. Zamiast to wyrzucać można znaleźć przepis na jakieś smaczne danie, w którym takie resztki świetnie się sprawdzą. Jeśli np. w chlebaku zostanie nam kilka kromek nieświeżego już pieczywa, wówczas można z niego zrobić np. domowe zapiekanki – po poddaniu chleba obróbce termicznej w wysokiej temperaturze nic złego nam się nie stanie.
  5. Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu żywności – poczytaj o tym, w jaki sposób należy rozmieszczać jedzenie w lodówce. Mięso i ryby przechowuj na najniższym jej poziomie, gdzie jest po prostu najchłodniej. Z kolei jajka czy produkty wysoko przetworzone spokojnie mogą czekać na swoją kolej na górnej półce. Dobrym pomysłem jest także hermetyczne zamykanie wędlin i sera, dzięki czemu te produkty wolniej się starzeją.
  6. Zamiast wyrzucać – pomóż innym! - bardzo dobra i ważna rada dla wszystkich, którzy nie potrafią pozbyć się nawyku kupowania zbyt dużych ilości jedzenia. Jeśli widzisz, że kilka produktów przeterminuje się zanim zdążysz je zjeść, poszukaj osób, które chętnie je od Ciebie przyjmą. Może w okolicy mieszka uboga rodzina? Może masz samotną, biedną sąsiadkę? Może oddasz żywność do lokalnego Banku Żywności? W ten sposób ograniczysz marnotrawstwo i jeszcze komuś pomożesz.

Marnowanie jedzenia niestety jest powszechne i na pewno nie da się tego problemu całkowicie rozwiązać. Świadczy to jednak wyłącznie o tym, że jesteśmy dość zamożnym społeczeństwem, tylko nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Pamiętajmy – marnując jedzenie wyrzucamy pieniądze do kosza. Warto przynajmniej spróbować z tym nawykiem walczyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie