Zgłoszenie i fiskalizacja kasy fiskalnej – co powinieneś wiedzieć kiedy masz kasę fiskalną w firmie?

Krzysztof Jagielski
19.01.2021

W twojej branży istnieje obowiązek posiadania kasy fiskalnej, niezależnie od przychodów? A może przekroczyłeś limit zwolnienia z kasy fiskalnej i musisz ją zakupić oraz zainstalować? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, przed rozpoczęciem rejestracji sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej.

Zgłoszenie liczby oraz miejsca użytkowania kas fiskalnych

Mamy dobra wiadomość dla tych przedsiębiorców, którzy planują wdrożenie wyłącznie jednej kasy fiskalnej – mogą pominąć ten krok i zrealizować go w trzecim etapie. Zgłoszenia liczby i miejsca użytkowania kas fiskalnych jest obowiązkowe w sytuacji, gdy będziesz korzystać z kilku urządzeń, lecz chcesz je wprowadzać etapami. Wtedy, w urzędzie skarbowym, należy zgłosić liczbę sprzętów, a także miejsce ich użytkowania. Po dopełnieniu tych formalności trzeba zainstalować co najmniej 1/5 urządzeń. W następnych miesiącach można rozpoczynać sprzedaż za pomocą kolejnych kas, pamiętając o ich wcześniejszej fiskalizacji. A skoro o tym mowa, od razu przejdziemy do etapu drugiego.

Fiskalizacja kasy fiskalnej

Fiskalizacja kasy fiskalnej to obowiązek każdego przedsiębiorcy, który rozpoczyna ewidencjonowanie sprzedaży z użyciem tego urządzenia. Jest to jednorazowa usługa mająca na celu synchronizację modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy. Uproszczając, chodzi o przejście z trybu treningowego na tryb fiskalny (przed fiskalizacją ty, oraz twoi pracownicy, mogą uczyć się użytkowania kasy bez obawy, że ewentualne błędy będą skutkować składaniem uciążliwych wyjaśnień w urzędzie skarbowym). Fiskalizacja kasy fiskalnej wyjaśniona jest na mojafiskalna.pl/fiskalizacja, tam możesz poszukać szczegółowych informacji na temat tego procesu.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Fiskalizację może przeprowadzić wyłącznie serwisant, który posiada uprawnienia nadane mu przez producenta konkretnego sprzętu. Jest to jednorazowa czynność, którą można wykonać zarówno w twojej firmie, jak i w siedzibie serwisanta. W zależności od wybranej opcji koszt może wynosić od 50 do 100 zł.

Tutaj warto wiedzieć, że serwisant dokonujący fiskalizacji automatycznie obejmuje obsługę serwisową. Dlaczego? Ponieważ tylko wskazany serwis może dokonać odczytu z pamięci fiskalnej. Jeśli będziesz chciał go zmienić, przepisy nakazują najpierw wystosowanie wniosku do producenta kasy, a gdy dostaniesz odpowiedź pozytywną, zgłoszenie tego faktu w urzędzie skarbowym.

Zgłoszenie kasy fiskalnej

Ostatnim etapem, który cię czeka, jest zgłoszenie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego – powinien zrobić to zarówno właściciel urządzenia, jak i serwisant, który dokonywał jego fiskalizacji. Na zgłoszenie masz 7 dni od dnia fiskalizacji.

Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku instalacji kasy online, etap ten dzieje się automatycznie. Podczas fiskalizacji, kasa łączy się z Centralnym Repozytorium Kas, zgłoszenie wysyłane jest przez internet do naczelnika urzędu skarbowego, a ty od razu otrzymujesz numer ewidencyjny, który trzeba w sposób trwały umieścić na kasie, a także wpisać go do książki.

A więc w praktyce, gdy wymieniasz lub kupujesz jedną kasę online, twoim obowiązkiem jest jedynie fiskalizacja urządzenia, inne procesy przeprowadzane są automatycznie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie