Zmiana konta bankowego. Kogo musisz powiadomić?

Piotr Kowalczyk
12.02.2018

Żyjemy w czasach, w których tak prozaiczna procedura, jak zmiana numeru konta bankowego, urasta do rangi ważnego życiowego wydarzenia. Trudno się też dziwić, skoro zdecydowana większość z nas otrzymuje różne świadczenia w formie przelewu elektronicznego. Numer konta jest równie ważny, jak dane osobowe czy numer dowodu osobistego. Dlatego jego zmiana wiąże się z kilkoma obowiązkami. Przede wszystkim trzeba o tym fakcie poinformować najbardziej zainteresowanych. Kogo? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Kontrahenci

Zaczniemy od przedsiębiorców. Jeśli firma zmieniła numer konta bankowego, to taka informacja koniecznie musi trafić do stałych kontrahentów. Nowi klienci i tak skorzystają z numeru podanego na fakturze, jednak Ci, z którymi przedsiębiorstwo współpracuje od dawna, mogą mieć wprowadzone dane do swojego systemu bankowego – trzeba będzie je zaktualizować.

O fakcie zmiany numeru konta najlepiej poinformować kontrahentów mailem i pocztą tradycyjną. Przy okazji wystawienia najbliższej faktury warto także dodać informację przypominającą w wiadomości elektronicznej.

Pracodawca

Osoby pracujące na etacie mają obowiązek poinformować pracodawcę o nowym numerze konta w formie pisemnej. Służy do tego specjalny formularz – można go otrzymać w kadrach lub pobrać ze strony banku, do którego się przenieśliśmy.

Dla świętego spokoju dobrze będzie tak zaplanować zmianę konta, aby nie wypadła ona w okresie wypłat, czyli tuż przed 10. czy ostatnim dniem miesiąca. Dobrą praktyką jest również niezamykanie starego konta do czasu, aż nie upewnimy się, że pracodawca zaktualizował dane.

Urząd Skarbowy

Ta instytucja musi posiadać aktualny numer konta podatnika, ponieważ służy on chociażby do przekazywania wszelkich zwrotów. W teorii mamy 7 dni na dokonanie aktualizacji – robi się to na specjalnym druku. Ewentualnie przekroczenie tego terminu nie będzie jednak skutkować żadnymi karami.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Obowiązek poinformowania ZUS-u o zmianie numeru konta ciąży na emerytach i rencistach. Te osoby pobierają bowiem świadczenia właśnie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS musi więc dysponować aktualnym numerem – w przeciwnym razie renta lub emerytura zostaną przelane na stary rachunek.

Tych formalności jest zatem całkiem sporo. Dlatego każdy bank przy przenoszeniu konta oferuje swoim klientom bezpłatną usługę poinformowania wymienionych instytucji (poza kontrahentami) o zmianie numeru rachunku. Warto z tego skorzystać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie