Przeciętny polski właściciel starszego samochodu (powyżej 10 lat), wykupuje wyłącznie obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Właściciele aut o relatywnie niewielkiej wartości, bardzo rzadko decydują się na pakiet z AC, czyli dodatkowym ubezpieczeniem chroniącym przed skutkami np. kradzieży czy uszkodzenia wozu z własnej winy. Wynika to z dwóch rzeczy. Po pierwsze: przyjęło się, że ubezpieczyciele odmawiają wystawiania polis na stare auta. Po drugie: kierowcy obawiają się, że AC na taki samochód będzie bardzo drogie. Oba te stwierdzenia można włożyć między bajki.
Czołowi ubezpieczyciele działający w naszym kraju nie robią problemów z wystawieniem polisy na leciwy samochód. Taką ogólnie przyjętą granicą jest 15 lat. Jeśli wóz jest starszy, to wykupienie AC na niego po raz pierwszy faktycznie może być niemożliwe (poza wyjątkami w postaci zabytkowych lub bardzo wartościowych pojazdów).
Powyższe zasady nie zawsze obowiązują. AC na nawet ponad 15-letni samochód bez problemu wykupi właściciel, który chce kontynuować polisę. Tak jest chociażby u największego i najpopularniejszego w Polsce ubezpieczyciela, czyli w PZU.
Typowe ubezpieczenie AC chroni właściciela pojazdu przed finansowymi skutkami większości możliwych do przewidzenia zdarzeń, a więc kradzieży, aktów wandalizmu, stłuczki, gradobicia, upadku drzewa, zalania itd. Jeśli mówimy o leciwym aucie, warto rozważyć znaczne ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela.
W przypadku kilkunastoletniego samochodu rozsądnie jest wykupić AC w wariancie chroniącym jedynie przed kradzieżą. Dlaczego? Ponieważ z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że naprawa uszkodzonego wozu nie będzie zbyt kosztowna, natomiast jego utratę właściciel z pewnością odczuje w portfelu. Takie ubezpieczenie najczęściej jest nazywane mini-AC.
Trudno sobie wyobrazić, aby ubezpieczenie AC wykupił właściciel starego, typowego samochodu o wartości do 10.000 złotych. Byłoby to zwyczajnie nieopłacalne, ponieważ koszt polisy mógłby wynieść nawet 15% rynkowej ceny pojazdu. W dodatku osoby, które kupują leciwy samochód i po raz pierwszy chciałyby wykupić AC, nie legitymują się żadnymi zniżkami z tytułu kontynuowania ubezpieczenia. Zaoferowana im polisa zawsze będzie więc droga.
Rada
Niektórzy ubezpieczyciele przy obliczaniu wysokości składki AC, uwzględniają zniżki kierowcy z tytułu OC.
Podsumowując: wykupienie ubezpieczenia AC na stary samochód jest jak najbardziej możliwe, ale nie zawsze i nie w każdym wariancie ma sens. Optymalnym rozwiązaniem jest zapewnienie sobie podstawowej ochrony przed skutkami kradzieży auta.