Assistance na drodze – jak działa?

Marek Szydełko
10.11.2022

Assistance to popularne i dla wielu kierowców obowiązkowe ubezpieczenie w podróży. Stanowi rozszerzenie do ubezpieczenia OC/AC lub – w niektórych towarzystwach – osobny produkt ubezpieczeniowy. Na wykupienie assistance na pewno powinny się zdecydować osoby, które planują daleką trasę samochodem, w szczególności na zagraniczne wakacje z całą rodziną. W naszym artykule wyjaśniamy, jak w praktyce działa to ubezpieczenie.

Kiedy zadziała assistance?

Assistance to pomoc w nagłej sytuacji, jaka może Ci się przytrafić w drodze. Jeśli dojdzie do awarii samochodu, przebijesz oponę, będziesz mieć stłuczkę, okradną Cię, zgubisz dokumenty czy ktoś z pasażerów zachoruje, to możesz liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczyciel niezwłocznie zorganizuje pomoc na miejscu, również za granicą, jeśli assistance obejmuje także inne kraje europejskie. W zależności od rodzaju zdarzenia możesz się spodziewać przyjazdu pomocy drogowej czy taksówki.

Na co możesz liczyć w ramach ubezpieczenia?

Podstawą jest udzielenie pomocy w usunięciu awarii samochodu. Jeśli zgłosisz usterkę, na przykład przebicie opony czy wyładowanie akumulatora, to na miejsce przyjedzie samochód pomocy drogowej, a fachowcy spróbują uruchomić auto. Nic za to nie zapłacisz, mogąc kontynuować podróż.

Jeśli usterki nie uda się usunąć na miejscu, na przykład z powodu braku części czy poważniejszej awarii, to w ramach assistance możesz liczyć na bezpłatne odholowanie pojazd do najbliższego warsztatu (w zależności od zakresu ubezpieczenia – niezależnego lub autoryzowanego). Z holowania skorzystasz również po stłuczce.

Atrakcyjne dodatki, do których warto nawet dopłacić

Wybierając ubezpieczenie assistance, zwłaszcza na zagraniczną podróż samochodem, koniecznie upewnij się, że obejmuje ono teren całej Europy (zwykle poza Białorusią, Rosją, czasami Albanią czy Bośnią i Hercegowiną).

Zwróć również uwagę na zakres świadczeń, jakie gwarantuje Ci ubezpieczenie. Szczególnie ważna jest odległość, na jaką samochód zostanie odholowany w razie poważnej awarii czy wypadku. Powinna być jak najdłuższa, co daje szansę, że np. uda się odstawić auto do autoryzowanego serwisu lub warsztatu w pobliżu wykupionego hotelu.

Z dodatków, za które warto dopłacić, na pewno trzeba wymienić opłacenie noclegu w trasie oraz kontynuację podróży zastępczym środkiem transportu – taksówką, pociągiem czy samolotem, jeśli konieczny będzie powrót do Polski.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie