Czy AC samochodu obejmuje przebitą oponę?

Mariusz Siwko
02.09.2022

Przebita opona na drodze to spory problem, zwłaszcza jeśli nie mamy koła zapasowego lub zestawu naprawczego. W takiej sytuacji najlepiej będzie skorzystać z ubezpieczenia assistance, przy czym koszt wymiany opon (potrzebne są dwie nowe na tę samą oś) właściciel pokrywa z własnej kieszeni. Posiadacze ubezpieczenia AC często zastanawiają się, czy mogą otrzymać zwrot z tytułu przebitej opony. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Zajrzyj do OWU

Na dobry początek zawsze warto odnaleźć Ogólne Warunki Umowy i przestudiować ich treść. Nie jest to łatwa i przyjemna lektura, natomiast dowiesz się z niej, na co właściwie możesz liczyć w ramach posiadanego ubezpieczenia.

W OWU szukaj przede wszystkim informacji na temat wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Sprawdź również, jakie szkody obejmuje ubezpieczenie, czyli za co firma ubezpieczeniowa na pewno zwróci Ci pieniądze.

Dostaniesz zwrot, jeśli uszkodzona została też felga

W przypadku ubezpieczenia AC kwestia opon zwykle jest dość zagmatwana. Bardzo często ubezpieczyciele w OWU informują, że przebicie opony nie jest podstawą do wypłaty odszkodowania. Jeśli doszło do tego w wyniku wpadnięcia w dziurę w drodze, to odszkodowania należy się domagać od jej zarządcy lub skorzystać z własnego AC i powierzyć odzyskanie środków od zarządcy przez ubezpieczyciela.

Inaczej wygląda to w sytuacji, gdy opona została przebita przez nieuwagę kierowcy, w wyniku najechania na krawężnik czy najechania na jakiś ostry przedmiot. Wówczas ubezpieczyciele często zasłaniają się tym, że AC nie obejmuje zwrotu kosztów wymiany opon, chyba że jednocześnie uszkodzona została felga.

Jeszcze inne zasady obowiązują w przypadku aktów wandalizmu. Odszkodowanie za przecięte opony np. na parkingu miejskim powinno zostać wypłacone pod warunkiem posiadania notatki policyjnej (uwaga na parkowanie w niedozwolonym miejscu!).

Powołaj się na konieczność wymiany także drugiej opony na tej samej osi

Jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za uszkodzoną oponę, to można sięgnąć po mały fortel. Otóż w OWU niemal na pewno znajdziesz informację, że odszkodowanie należy się w sytuacji, gdy konieczna jest wymiana drugiej, sprawnej opony na tej samej osi (opony zawsze muszą mieć podobny stopień zużycia, tę samą markę i parametry).

W takiej sytuacji możesz liczyć na zwrot kosztów zakupu przynajmniej tej drugiej opony, co już będzie stanowić jakąś ulgę dla Twojego portfela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie