Dlaczego ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania? Najczęstsze przyczyny

Remigisz Szulc
22.05.2019

Ubezpieczenie w założeniu ma chronić przed finansowymi skutkami jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia. Tyle teoria. Praktyka pokazuje jednak, że oczekiwania ubezpieczających często są bezlitośnie rewidowane przez ubezpieczycieli, którzy odmawiają wypłaty odszkodowania z przeróżnych powodów. Te najczęstsze wymieniamy w naszym poradniku.

Rażące niedbalstwo

Jest to bardzo szeroki termin, którym ubezpieczyciele chętnie się zasłaniają. Za rażące niedbalstwo można uznać właściwie cokolwiek. W przypadku polis majątkowych, np. ubezpieczenia domu, właściciel może usłyszeć, że nie dopełnił swojego obowiązku względem przeprowadzania niezbędnych przeglądów instalacji. Jeśli doszło do pożaru, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania właśnie z tego powodu.

Innym przykładem rażącego niedbalstwa jest zostawienie kluczyków i dowodu rejestracyjnego w samochodzie, który później został skradziony. W takiej sytuacji ubezpieczyciel na 100% odmówi wypłaty odszkodowania z tytułu polisy AC.

Złamanie prawa

Tutaj posłużymy się opisem klasycznej sytuacji. Kierowca miał wypadek, w wyniku którego doszczętnie rozbił samochód. Zgłasza się do ubezpieczyciela z wnioskiem o wypłatę odszkodowania z AC, ale otrzymuje odmowę, ponieważ okazało się, że w chwili wypadku prowadził pojazd pod wpływem alkoholu – co wynika z policyjnej notatki.

Zaniżenie lub zawyżenie wartości majątku

Ubezpieczyciele nie zawsze odmawiają wypłaty odszkodowania, ale może dojść do innej, równie niekomfortowej sytuacji, gdy przyznana kwota nie pozwoli na odtworzenie majątku, np. zalanego domu. Powód? Jeśli na etapie zawierania polisy właściciel celowo zaniżył lub zawyżył wartość nieruchomości i wchodzących w jej skład elementów wyposażenia, musi się liczyć z opisanymi konsekwencjami.

Zbyt niska wartość szkody

W polisach ubezpieczeniowych, a dokładnie w OWU, często można się spotkać z wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody o niskiej wartości. Zwykle ma to miejsce w przypadku polis komunikacyjnych AC. W takiej sytuacji właściciel nie otrzyma pieniędzy, jeśli np. wartość szkody nie przekracza 500 złotych. Aby tego uniknąć, należy wybrać droższą, ale lepiej działającą w takich przypadkach polisę.

Ponadto z odmową wypłaty odszkodowania mogą się spotkać osoby, które źle dobrały produkt ubezpieczeniowy do swoich potrzeb. Na przykład: wykupiły polisę, która obejmuje tylko mury i elementy stałe budynku, ale już nie jego wyposażenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie