Gdzie najlepiej złożyć Indywidualne Konto Emerytalne w Polsce?

Mariusz Siwko
11.02.2019

Indywidualne Konto Emerytalne jest częścią trzeciego filara systemu emerytalnego w Polsce, która umożliwia samodzielne oszczędzanie na emeryturę i zabezpieczenie jej. Zaletą konta jest brak podatku od zysków kapitałowych. Czym charakteryzuje się IKE i którą z dostępnych opcji na rynku wybrać?

Jak działa system emerytalny w Polsce?

System emerytalny w Polsce opiera się na tak zwanych trzech filarach, są nimi:

I. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, który zarządzany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);

II. Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), które zarządzane są przez Powszechne Towarzystwa Ubezpieczeniowe;

III. Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) i Pracownicze Programy Emerytalne (PPE).

Obowiązkowe jest uczestnictwo jedynie w pierwszym filarze, natomiast dwa pozostałe są dobrowolne.

Kontrowersje wokół Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Konto emerytalne w ZUS-ie to nie rodzaj konta oszczędnościowego, na które trafiają wpłacane co miesiąc składki. Na koncie nie są przechowywane pieniądze, a informacje o “zwaloryzowanej wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne”. Co dzieje się więc z pieniędzmi? Otóż wszystkie środki wpłacane na konta emerytalne są przekazywane na wypłacanie świadczeń emerytalnych na bieżąco. Co więcej, pieniądze z wpłacanych co miesiąc składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nie są wystarczające, dlatego na wypłatę emerytury obecnie przeznaczane jest około 13% płaconych przez nas podatków. Do reperowania dziur ma posłużyć również OFE. W związku z tym coraz częściej poddawana jest w wątpliwość wypłacalność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w długoletniej perspektywie.

Co to jest IKE?

IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, to część trzeciego filara ubezpieczeń emerytalnych. Jest to możliwość indywidualnego odkładania środków, która jednak znacząco różni się od wszelkich innych lokat czy kont oszczędnościowych. IKE ma być zabezpieczeniem na lata, kiedy nie będziemy już aktywni zawodowo. Największą zaletą tego rozwiązania jest zwolnienie od podatku od zysków kapitałowych. IKE jest jednak obwarowane kilkoma przepisami:

  • Na konto można wpłacić rocznie nie więcej niż trzykrotność średniej krajowej pensji brutto, która wynosi około 12 tys. złotych.

  • Pieniądze wypłacić można dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wcześniejsza wypłata wiąże się z pobraniem 19% podatku Belki.

  • IKE jest indywidualne, nie ma możliwości założenia go z partnerem/małżonkiem.

To właściwie tyle. Żeby założyć IKE trzeba mieć ukończone 16 lat i należy podpisać umowę z jedną z instytucji upoważnionej do prowadzenia IKE, a która będzie inwestować nasze pieniądze w lokaty, akcje lub obligacje i je pomnażać. Do takich instytucji należą:

  • Fundusze inwestycyjne

  • Banki

  • Podmioty prowadzące działalność maklerską (domy maklerskie, banki)

  • Zakłady ubezpieczeń na życie

  • Otwarte Fundusze Emerytalne

Jak wybrać najlepsze IKE na rynku?

Przy wyborze należy zwrócić uwagę przede wszystkim na prowizje pobierane przez instytucję prowadzącą IKE tak, żeby nie przekraczała ona ulgi podatkowej, co mijałoby się z celem. Oczywiście, podpisując umowę z prowadzącym konto otrzymujemy pisemne zapewnienie o bezpieczeństwie środków, należy jednak wybierać instytucje cieszące się zaufaniem i dobrą renomą. Należy do nich IKE NN Investment Partners, której ofertę poznać można pod adresem https://www.nntfi.pl/emerytura/ike. Dzięki narzędziu kalkulatora, znajdującego się na stronie, można wyliczyć, ile pieniędzy zdołamy odłożyć na koncie do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie