Porównywarki ubezpieczeń to bardzo wygodne narzędzie dla osób, które szukają najkorzystniejszych ofert. Porównać można niemal dowolne ubezpieczenie – poza polisami na życie, bo te są uzależnione od zbyt wielu warunków i zawsze wycenia się je indywidualnie. Nie ma natomiast problemu z zestawieniem ofert ubezpieczeń OC, turystycznych czy majątkowych. Warto jednak wiedzieć, jak korzystać z porównywarek. Poznaj 5 najważniejszych zasad.
- Szeroka oferta – praktycznie każda porównywarka internetowa chwali się, że ma oferty wszystkich ubezpieczycieli lub przynajmniej większości. To nie zawsze jest prawda. Niektóre porównywarki dysponują bardzo skromnym wyborem, inne z kolei zostały stworzone tylko po to, aby reklamować usługi konkretnego ubezpieczyciela. Dlatego zanim zaczniesz korzystać z serwisu sprawdź, z iloma firmami ubezpieczeniowymi współpracuje.
- Dostęp do ofert bez podawania numeru telefonu – to stary trik stosowany przez wiele porównywarek. Owszem, wyświetlą one oferty, ale tylko pod warunkiem, że użytkownik poda swój numer telefonu. Po co? Aby później mogli do niego dzwonić przedstawiciele poszczególnych firm i namawiać do zawarcia ubezpieczenia. Jest to bardzo męczące, dlatego w miarę możliwości staraj się wybierać tylko te porównywarki, które nie wymagają podawania numeru telefonu. Ewentualnie możesz podać fikcyjny numer – najwyżej narazisz kogoś innego na zmasowane ataki ze strony agentów.
- Precyzyjne kryteria – wiele osób nie lubi korzystać z serwisów, które wymagają podawania wielu informacji na temat ubezpieczonego. Warto się jednak przemęczyć, ponieważ od tego zależy wysokość składki. Im więcej informacji podasz na etapie wypełniania formularza, tym mniejsze ryzyko, że zostanie Ci zaoferowane niekompletne ubezpieczenie. Częstym błędem jest np. brak opcji uprawiania sportu w przypadku polis turystycznych. Wówczas, jeśli do wypadku dojdzie np. podczas jazdy na nartach, ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania.
- Możliwość dokonania zakupu polisy – oferują ją praktycznie wszystkie czołowe porównywarki i jest to bardzo wygodne. Po wybraniu najkorzystniejszej oferty wystarczy kliknąć KUP, aby od razu przejść do systemu transakcyjnego ubezpieczyciela. Uważaj jednak na sytuacje, w których opcja KUP odsyła do formularza rejestracyjnego – to częsty zabieg wymyślony po to, aby zdobyć dane klienta i móc go później nękać telefonami.
- Jak najszerszy opis oferty – często popełnianym błędem przez osoby szukające ubezpieczenia jest kierowanie się wyłącznie ceną. Tymczasem zawsze ma ona uzasadnienie w warunkach polisy. Dobrym przykładem jest ubezpieczenie turystyczne. Co z tego, że firma A zaproponuje składkę niższą o 100 złotych, jeśli Suma Ubezpieczenia i Koszty Leczenia są tak niskie, że w razie wypadku zabraknie środków na przetransportowanie poszkodowanego do kraju? Dlatego dobra porównywarka powinna podawać jak najwięcej informacji o warunkach polisy, a także umożliwiać wygodne porównanie ofert kilku ubezpieczycieli w jednym oknie.
Pojawienie się porównywarek ubezpieczeń znacznie ułatwiło nam wykupywanie polis. Nie trzeba już dzwonić do agentów czy umawiać się na spotkania z przedstawicielami poszczególnych firm. Jednak nawet w tym przypadku warto zachować czujność i rzetelnie podejść do wyboru najlepszej oferty.