Jak wybrać dobre AC kradzieżowe?

Remigisz Szulc
09.05.2019

Ubezpieczenie AC to zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby uchronić się przed bardzo wysokimi kosztami naprawy samochodu wskutek aktu wandalizmu czy np. stłuczki spowodowanej przez właściciela pojazdu. Dobra polisa AC powinna również obejmować odpowiedzialność ubezpieczyciela za kradzież auta. Kierowcy bardzo często nie zwracają na to szczególnej uwagi, to poważny błąd, który może skutkować wysokimi konsekwencjami finansowymi. Podpowiadamy, jak wybrać AC kradzieżowe, by rzeczywiście zapewnić sobie dostateczną ochronę.

Najważniejsza kwestia: ustalenie wartości pojazdu

W najtańszych polisach AC normą jest, że ubezpieczyciele sami ustalają wartość samochodu i to już na etapie zawierania umowy. Nieprzypadkowo w większości przypadków ta wartość jest lekko zaniżona. Przykładowo: samochód kosztował 50 tysięcy złotych, ale zdaniem ubezpieczyciela jest wart 45 tysięcy. Niby niewiele, ale w momencie wypłaty odszkodowania taka kwota będzie już robić różnicę.

Dlatego zdecydowanie zalecamy, aby postawić na ubezpieczenie AC, w którym ustalana jest wartość rynkowa pojazdu. W momencie kradzieży ubezpieczyciel sięgnie po średnie stawki określane przez Eurotax.

Jeszcze bezpieczniej będzie zdecydować się na indywidualne określenie wartości pojazdu – z tej opcji powinni skorzystać właściciele, którzy dysponują unikalnym samochodem lub zainwestowali w niego sporo pieniędzy, czego nie odzwierciedlą tabelki Eurotaxu.

Bez udziału własnego

Sposobem na znaczne obniżenie ceny ubezpieczenia AC jest zadeklarowanie udziału własnego w szkodzie. Zwykle ten udział jest wyrażany kwotowo (np. 500 złotych) lub procentowo (np. 10%). W przypadku AC kradzieżowego warto jednak dopłacić do opcji zwalniającej klienta z udziału własnego w szkodzie.

Wyobraźmy sobie, że skradziony zostaje pojazd o wartości 100 tysięcy złotych. Właściciel zadeklarował udział własny w wysokości 15%. Oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie niższe aż o 15 tysięcy złotych. Do tego może dojść jeszcze odjęcie amortyzacji części. Lepiej więc dopłacić te kilkaset złotych rocznie, aby zapewnić sobie 100% ochronę.

Stała suma ubezpieczenia

Bardzo przydatny dodatek do AC kradzieżowego (ale też częściowego). Wykupując tę opcję masz gwarancję, że ubezpieczyciel przy wycenie szkody nie uwzględni amortyzacji części i spadku wartości pojazdu. Pisząc obrazowo: jeśli zostanie skradziony samochód o wartości 70 tysięcy złotych, a klient nie zadeklarował wkładu własnego i wykupił stałą sumę ubezpieczenia, to otrzyma dokładnie taką kwotę odszkodowania.

Szczególną uwagę powinni na to zwrócić właściciele nowych lub prawie nowych samochodów, które najszybciej tracą na wartości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie