Klasyfikacja ubezpieczeń: jakie produkty oferują nam Towarzystwa Ubezpieczeniowe?

Mateusz Nowak
11.07.2018

Każdy rozsądny człowiek powinien korzystać z różnych ubezpieczeń, które chronią go przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Niektóre ubezpieczenia są obowiązkowe, inne dobrowolne. Warto wiedzieć, że w naszym kraju istnieje coś takiego, jak klasyfikacja ubezpieczeń stworzona przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Jak przedstawia się ten podział? Dowiesz się z naszego poradnika.

Ubezpieczenia na życie

Jest to pierwsza, bardzo ważna grupa ubezpieczeń. Polisy na życie wciąż nie cieszą się w naszym kraju przesadnym zainteresowaniem. Można nawet stwierdzić, że Polacy nie wykazują się tutaj przezornością. Według statystyk za 2017 rok, indywidualne ubezpieczenie na życie miało zaledwie 26% mieszkańców kraju między 20. a 50. rokiem życia. To tylko 10% całej populacji!

Dlaczego Polacy nie wykupują ubezpieczeń na życie? Część twierdzi, że ich na to nie stać. Część z natury nie ufa ubezpieczycielom i woli gromadzić oszczędności na czarną godzinę. Nie brakuje też osób, które w ogóle nie mają świadomości, iż także mogłyby się ubezpieczyć.

Ubezpieczenia majątkowe i niektóre ubezpieczenia osobowe

Jest to obszerna grupa produktów, w której znajdują się wszelkie ubezpieczenia mające chronić nasz majątek oraz zdrowie. Po kolei są to:

  • Ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC – pierwsze z nich jest w naszym kraju obowiązkowe, co oznacza, że musi je wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Polisa AC jest dobrowolna, dlatego na jej wykupienie decyduje się znacznie mniej kierowców.
  • Ubezpieczenia zdrowotne – prywatne polisy zdrowotne cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ coraz więcej osób ma dość długiego oczekiwania w kolejkach do lekarzy. Takie ubezpieczenia często oferują swoim pracownikom przedsiębiorstwa – stanowią one atrakcyjny dodatek do podstawowej pensji. Szacunkowo prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnych jest objętych około 22% Polaków.
  • Ubezpieczenia turystyczne – wykupują je osoby, które wybierają się na zagraniczne wakacje, zwłaszcza poza terytorium Unii Europejskiej (na którym chroni nas krajowe ubezpieczenie na mocy karty EKUZ). Wyjeżdżając np. do Azji, Afryki czy Ameryki Południowej, zdecydowanie warto zainwestować w dodatkową polisę, aby uniknąć bardzo wysokich kosztów np. transportu medycznego czy hospitalizacji.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – rzadko jest oferowane jako osobny produkt ubezpieczeniowy, zwykle „podpina się” je pod ubezpieczenie nieruchomości. Polisa chroni przed skutkami wyrządzonych szkód. Gdy np. nieumyślnie zniszczysz telewizor w hotelu, koszty pokryje wystawca polisy.
  • Ubezpieczenie domu i mieszkania – są to zdecydowanie najpopularniejsze ubezpieczenia majątkowe (obok obowiązkowego OC komunikacyjnego). Polisa zabezpiecza majątek, w tym wyposażenie nieruchomości. Aktualnie takim ubezpieczeniem jest objętych około 10 milionów polskich gospodarstw domowych.

Jak widać wybór ubezpieczeń jest spory. Ważne, aby znaleźć produkt dopasowany do własnej sytuacji życiowej. Liczenie tylko na szczęście to proszenie się o kłopoty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie