Kolizja drogowa z obcokrajowcem? 7 zasad, o których musisz pamiętać

Krzysztof Jagielski
18.04.2016

Stłuczka, a co gorsza wypadek drogowy, to bardzo stresujące doświadczenie dla każdego kierowcy. Pół biedy, gdy nikomu nic poważnego się nie stanie i możemy szybko wyjaśnić sprawę z drugim kierowcą, spisać oświadczenie i wrócić do domu. Prawdziwy problem zaczyna się w momencie, gdy przytrafiła nam się kolizja drogowa z obcokrajowcem. Nerwy mogą wówczas sięgnąć zenitu, a wszelkie zaniedbania odbijać się czkawką przez długie miesiące. Dlatego przygotowaliśmy zestaw 7 podstawowych zasad, o których po prostu musisz pamiętać, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji.

  1. Na wszelki wypadek woź ze sobą międzynarodowy druk oświadczenia o zdarzeniu drogowym – taki dokument sporządzony jest w języku angielskim i polskim, dlatego obcokrajowiec nie powinien mieć problemu z jego zrozumieniem i wypełnieniem. Druk uznają również wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe – możesz go pobrać ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
  2. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze wzywaj policję – szczególnie dotyczy to sytuacji, w której nie jesteś w stanie odczytać lub zrozumieć danych osobowych drugiego kierowcy, pochodzi on z bardzo egzotycznego kraju (lub po prostu spoza Unii Europejskiej), zachowuje się agresywnie, nie możecie się porozumieć. Policja pomoże.
  3. Koniecznie zanotuj sobie kluczowe dane na temat samochodu drugiego kierowcy – przede wszystkim kraj jego rejestracji i numer rejestracyjny. Pamiętaj, że likwidacja szkody zawsze następuje w kraju rejestracji pojazdu należącego do poszkodowanego kierowcy.
  4. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną, bezwzględnie zanotuj nazwę zakładu ubezpieczeniowego obcokrajowca – oraz oczywiście sprawdź, czy ubezpieczenie jest ważne. Mając nazwę bez trudu ustalisz, które z polskich Towarzystw Ubezpieczeniowych jest przedstawicielem ubezpieczyciela sprawcy na naszym rynku. Wówczas szkodę zgłaszasz do tego zakładu. Jeśli ubezpieczyciel obcokrajowca nie ma polskiego przedstawiciela, wówczas od razu zgłoś się do PZU S.A. lub TUiR WARTA.
  5. Jeśli jesteś poszkodowanym, a do kolizji doszło za granicą – koniecznie wykonaj te same czynności, o których przeczytałeś w poprzednim punkcie. Po powrocie do kraju poszukaj reprezentanta ubezpieczyciela sprawcy ds. roszczeń i do niego zgłoś swoją szkodę.
  6. Udokumentuj całe zdarzenie zdjęciowo – w dobie smartfonów nie jest to trudne, a może okazać się bardzo pomocne, szczególnie w sytuacji, gdyby miało dojść do rozprawy sądowej (odbędzie się ona w kraju rejestracji auta należącego do poszkodowanego kierowcy). Zrób więc zdjęcia miejsca zdarzenia, uszkodzeń samochodów, druku oświadczenia, dokumentów obcokrajowca.
  7. Pobierz na smartfon aplikację Na wypadek – jej twórcą jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Aplikacja jest darmowa i bardzo pomocna, bo w stresującej sytuacji przypomni Ci o wszystkich zasadach, które opisaliśmy wyżej.

Kolizja drogowa z obcokrajowcem nie jest powodem do zamartwiania się i rwania włosów z głowy. W praktyce załatwienie tej sprawy różni się tylko niuansami od trybu, w jakim likwiduje się szkodę po stłuczce z Polakiem. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie komplet dokumentów auta, druk oświadczenia oraz – jeśli wybierasz się w podróż poza granice Unii Europejskiej – Zieloną Kartę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie