Krótkoterminowe ubezpieczenie OC? Sprawdź, w jakich sytuacjach możesz je wykupić

Krzysztof Jagielski
30.01.2017

Zdecydowana większość samochodów poruszających się po polskich drogach ma wykupione roczne ubezpieczenie OC, które w naszym kraju jest obowiązkowe. Bywają jednak przypadki, gdy właściciel może w pełni legalnie wykupić polisę krótkoterminową, najczęściej na 30 dni. Kiedy prawo dopuszcza takie rozwiązanie? Przeczytaj.

Czasowa rejestracja

Po nabyciu samochodu właściciel ma obowiązek zarejestrować pojazd we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Wówczas zostaje mu wydany czasowy dowód rejestracyjny, który traci ważność po 30 dniach. Zwykle właściciel decyduje się na wykupienie rocznej polisy OC, jednak prawo dopuszcza również możliwość zawarcia umowy czasowej na 30 dni.

Takie rozwiązanie jest korzystne w sytuacji, gdy właściciel nie chce od razu narażać się na wysoki koszt zakupu polisy, ponieważ najpierw musi naprawić pojazd i legalnie dojechać nim do warsztatu, bez wynajmowania lawety.

Warto wiedzieć

Na krótkoterminowe OC najczęściej decydują się nabywcy pojazdów sprowadzonych z zagranicy, które nie zostały jeszcze bezterminowo zarejestrowane na terytorium Polski.

OC „komisowe”

Taki termin od lat funkcjonuje w naszym kraju i wiąże się z tym, że właściciele komisów bardzo często wykupują krótkoterminowe ubezpieczenie OC dla sprzedawanych przez siebie samochodów. Chodzi o to, aby nie narażać się na wysoki koszt, a jednocześnie umożliwić kupującemu odbycie jazdy próbnej czy legalny powrót do domu „na kołach”. W takiej sytuacji właściciel zarejestrowanego komisu ma prawo wykupić OC na 30 dni.

Pojazdy zabytkowe

Czasowe OC jest bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym przez właścicieli pojazdów zabytkowych, które wyjeżdżają na drogi tylko po to, aby np. zostać zaprezentowane na zlocie czy wystawie. Wówczas właścicielowi nie opłaca się wykupywać rocznej polisy. Prawo dopuszcza możliwość zawarcia umowy krótkoterminowej na okres 30 dni.

Warto wiedzieć

Zgodnie z polskim prawem za pojazd historyczny uchodzi ten, który skończył co najmniej 40 lat, został zarejestrowany jako zabytkowy lub ma co najmniej 25 lat i został zakwalifikowany przez rzeczoznawcę jako unikatowy.

Podobne przepisy obowiązują pojazdy wolnobieżne, a więc takie, które nie rozwijają prędkości powyżej 25 km/h. W tym przypadku czasowe OC musi zostać zawarte na minimum 3 miesiące. Nie dotyczy to jednak ciągników rolniczych i innych pojazdów używanych w gospodarstwach rolnych, które muszą mieć normalne polisy 12-miesięczne.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie