Mechanik uszkodził Ci samochód? Jak rozwiązać to przy pomocy ubezpieczenia?

Krzysztof Jagielski
21.12.2017

Do takiej sytuacji dochodzi stosunkowo często, szczególnie w nieprofesjonalnych zakładach naprawczych, gdzie mechanicy nieszczególnie przejmują się dbaniem o powierzony samochód. Jeśli po naprawie stwierdzasz, że auto zostało uszkodzone (ma porysowany lakier, podartą tapicerkę, silnik źle pracuje itd.), masz oczywiście prawo domagać się zadośćuczynienia. Pewne opcje daje Ci ubezpieczenie. Jak z nich skorzystać?

Najpierw udowodnij mechanikowi winę

A to nie musi być wcale takie proste! Mechanik niemal na pewno wszystkiego się wyprze i stwierdzi, że samochód był już wcześniej uszkodzony. Dlatego bardzo dobrą praktyką, stosowaną w profesjonalnych warsztatach, jest sporządzanie protokołu przekazania. Spisuje się w nim wszystkie ewentualne uszkodzenia, aby później było niedomówień. Warto także dokładnie obfotografować samochód (koniecznie umyty!).

Ubezpieczenie mechanika

Dobry warsztat mechaniki pojazdowej powinien posiadać ubezpieczenie, którego rolą jest zaspokajanie ewentualnych roszczeń klientów w związku z niefachową przeprowadzoną naprawą lub właśnie przypadkowym uszkodzeniem pojazdu. Jeśli mechanik posiada takie ubezpieczenie (może je wykupić każdy przedsiębiorca), to zwróć się prosto do firmy ubezpieczeniowej. We wniosku, który powinien zostać podpisany przez właściciela warsztatu, wskaż dokładnie, czego dotyczy roszczenie.

Gry procedura ruszy, odwiedzi Cię rzeczoznawca, który oceni skalę zniszczeń i na tej podstawie powstanie kosztorys. Towarzystwo zaproponuje Ci wypłatę gotówki lub bezgotówkowe przeprowadzenie naprawy we wskazanym warsztacie.

Rada

Na wieść o chęci uruchomienia polisy ubezpieczeniowej, wielu mechaników zdecyduje się nieodpłatnie wykonać naprawę uszkodzeń. Wszystko po to, aby uniknąć drastycznego wzrostu ceny ubezpieczenia.

Twoje ubezpieczenie AC

Jeśli nie chcesz się „kopać z koniem” i nie masz czasu na załatwianie sprawy przez ubezpieczyciela mechanika, to pozostanie Ci jeszcze opcja skorzystania z własnego ubezpieczenia AC. Oczywiście pod warunkiem, że je masz.

Jest to rozwiązanie mało korzystne. Po pierwsze: automatycznie stracisz zniżki, co będzie skutkować podwyższeniem przyszłej składki. Po drugie: nauczysz mechanika, że nie musi odpowiadać za swoje błędy, co będzie ze szkodą dla jego przyszłych klientów.

Dlatego nie odpuszczaj. Mechanik musi zadośćuczynić za wyrządzoną szkodę, czy zrobi to z własnej kieszeni, czy za pośrednictwem ubezpieczyciela, ma już znaczenie drugorzędne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie