Ubezpieczasz dom lub mieszkanie od różnych przypadków losowych i włamania? To bardzo rozsądne podejście, które pozwoli Ci spać spokojnie, nie tylko podczas urlopu. Niestety, zbyt wiele osób ślepo wierzy w zapewnienia ubezpieczycieli i pięknie brzmiące reklamy. Część właścicieli wykupuje polisy bez wcześniejszego dokładnego zapoznania się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Ten niezwykle ważny załącznik do polisy może zawierać sporo niekorzystnych zapisów. Wymieniamy 5 szczegółów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przeglądając OWU ubezpieczenia domu.
- Co właściwie jest przedmiotem ubezpieczenia? - wbrew pozorom to nie jest takie oczywiste. Dla ubezpieczyciela „nieruchomością” może być np. tylko powierzchnia mieszkalna budynku, ale przylegający do niego garaż już nie. Czasami polisy obejmują wyłącznie mury, natomiast wyposażenie wewnętrzne podlega już osobnemu ubezpieczeniu. Właściciele domów ponadto muszą zwrócić uwagę na to, czy polisa chroni ich dobytek zewnętrzny, czyli ogród, ogrodzenie, altankę, automat do bramy wjazdowej itd.
- Dokładny zakres ubezpieczenia – właściciel nieruchomości nie powinien zadowalać się stwierdzeniem agenta ubezpieczeniowego, że polisa chroni „od wszystkiego”. To zbyt nieprecyzyjne określenie. Trzeba dokładnie przestudiować OWU i podkreślić konkretne zagrożenia, przed którymi chroni ubezpieczenie. Raczej mało prawdopodobne jest przecież to, że na dom spadnie statek powietrzny, ale już deszcz nawalny, który spowoduje zalanie poddasza, jest w naszym kraju jak najbardziej możliwy.
- Wykaz obowiązków właściciela – w OWU musi to zostać bardzo precyzyjnie określone, aby później nie było ewentualnych wątpliwości co do zakresu odpowiedzialności właściciela. Towarzystwo Ubezpieczeniowe niemal na pewno będzie żądać, aby właściciel dokonywał regularnych przeglądów instalacji elektrycznej, kominowej, gazowej, dachu i wielu innych elementów, które potencjalnie mogą zostać zniszczone w trakcie eksploatacji budynku. Jeśli właściciel tego nie zrobi i wystąpi o wypłatę odszkodowania, ubezpieczyciel może mu odmówić zasłaniając się właśnie niewypełnieniem obowiązków przez ubezpieczającego.
- Wykaz wykluczeń – normą jest, że ubezpieczenie nie działa w określonych sytuacjach, które oczywiście muszą zostać dokładnie nazwane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Najczęstszymi wykluczeniami są: działania wojenne, akty terroru, rażące niedbalstwo (np. zostawienie otwartych drzwi wejściowych do domu czy uchylonego okna).
- Wartość odtworzeniowa czy wartość rzeczywista? - zawierając ubezpieczenie należy zwrócić uwagę nie tylko na jego sumę, ale też na sposób likwidacji ewentualnej szkody. Jeśli polisa gwarantuje stosowanie kryterium wartości odtworzeniowej, to oznacza, że jeśli np. z domu zostanie skradziony telewizor, właściciel będzie mógł kupić nowy o takiej samej wartości, jak w dniu zakupu poprzedniego. Wartość rzeczywista będzie natomiast oznaczać, że ubezpieczyciel wypłaci kwotę oszacowania aktualnej wartości telewizora.
Jak widzisz szczegóły zawarte w OWU ubezpieczenia domu mają kolosalne znaczenie dla korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie polisy. Dlatego przed podpisaniem umowy przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia od deski do deski, a każdą wątpliwość przedyskutuj z agentem lub prawnikiem.