Pułapka podwójnego OC – jak w nią nie wpaść? Kilka praktycznych rad dla roztargnionych

Krzysztof Jagielski
30.05.2016

Każdy właściciel pojazdu poruszającego się po polskich drogach ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Problem w tym, że wielu kierowców – często zupełnie nieświadomie – ma aż dwie polisy. Jak to możliwe? Wszystko przez tzw. pułapkę podwójnego OC. Można w nią bardzo łatwo wpaść zapominając o tym, że zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami polisa odnawia się automatycznie. Jeśli więc nie wypowiemy jej w terminie, będziemy zmuszeni zapłacić kolejną składkę.

Podwójne OC – efekt zapominalstwa

Aby uniknąć pułapki podwójnego OC wystarczy w terminie wypowiedzieć starą polisę. W terminie, czyli kiedy? Zgodnie z polskimi przepisami właściciel pojazdu ma na to czas do ostatniego dnia obowiązywania polisy. Może to zrobić pocztą, mailem lub telefonicznie – decyduje data stempla pocztowego. Wówczas może już bez problemu wykupić nową polisę i nie obawiać się, że poprzedni ubezpieczyciel będzie żądał od niego uiszczenia składki.

Co, jeśli zapomnimy o tym obowiązku? Niestety, stara polisa odnowi się automatycznie. Kierowca zwykle dowiaduje się o tym w momencie, gdy w swojej skrzynce pocztowej znajduje nowy druk polisy z informacją o kwocie do zapłaty. Jeśli takie pismo zignoruje, otrzyma kolejne – z wezwaniem do uregulowania kwoty wraz z karnymi odsetkami.

W efekcie właściciel auta ma dwie polisy, które po prostu musi opłacić. To absurd, bo przecież w razie kolizji środki poszkodowanemu i tak wypłaci tylko jeden ubezpieczyciel. Jednak zapominalstwo kosztuje. Wówczas kierowca może oczywiście wypowiedzieć umowę poprzedniemu Towarzystwu Ubezpieczeniowemu, ale to i tak obciąży go kwotą za już rozpoczęty miesiąc ochrony ubezpieczeniowej (okres wypowiedzenia wynosi bowiem 30 dni).

Co w sytuacji, gdy sprzedajemy samochód?

Wówczas nabywca auta ma dwa rozwiązania:

  • kontynuuje ubezpieczenie – jest ono wystawiane na samochód, konieczna będzie tylko zmiana danych właściciela;
  • wypowiada umowę ubezpieczycielowi.

Zgodnie z prawem nabywca na podjęcie decyzji ma 30 dni. Jeśli okres obowiązywania polisy jest krótszy, wówczas obowiązuje zasada mówiąca, że wypowiedzenie musi nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu ochrony.

Sprzedający samochód nie musi już nic robić, ponieważ wszelkie prawa i obowiązki z tytułu opłacania polisy OC przechodzą na nowego właściciela. Zdecydowanie jednak warto o fakcie sprzedaży samochodu poinformować Towarzystwo Ubezpieczeniowe – wystarczy wysłać maila na adres biura obsługi.

Pamiętaj!

Jeśli nabywca auta wypowie umowę ubezpieczenia, wówczas TU ma obowiązek zwrócić Ci środki za pozostały, niewykorzystany okres ochronny. Warunkiem jest jednak zgłoszenie wypowiedzenia na minimum 30 dni przed zakończeniem obowiązywania polisy.

Pułapki podwójnego OC można więc bardzo łatwo uniknąć po prostu pamiętając o swoich obowiązkach względem ubezpieczyciela. Warto zapamiętać, że zawarcie nowej umowy z innym towarzystwem nie oznacza automatycznego unieważnienia poprzedniej polisy.

 

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie