Sprzedałeś samochód z ważną polisą OC? Możesz odzyskać część opłaconej składki!

Krzysztof Jagielski
25.06.2018

Sprzedaż samochodu to zawsze duże wydarzenie w rodzinie. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy szybkie znalezienie nabywcy na używany wóz niemal graniczy z cudem. Dla kupujących zawsze sporym atutem jest sytuacja, w której oferowany samochód wciąż jest objęty ubezpieczeniem komunikacyjnym OC. Warto przy tym wiedzieć, że nowy właściciel nie musi korzystać z tej polisy. Jeśli zdecyduje się ją wypowiedzieć, Tobie będzie przysługiwać zwrot zapłaconej składki.

Decyzja należy do kupującego

Zacznijmy od tego, że sprzedawca samochodu nie może w żaden sposób wpływać na kupującego i wymuszać na nim rezygnacji z obowiązującego ubezpieczenia. Zgodnie z polskim prawem auto sprzedaje się wraz z OC i jego przejęcie jest niezbywalnym prawem nabywcy.

Sam kupujący może jednak zrezygnować z polisy zawartej przez poprzedniego właściciela i wykupić ubezpieczenie we własnym zakresie (bo np. jest przywiązany do konkretnej firmy ubezpieczeniowej).

Tę kwestię najlepiej jest ustalić na etapie spisywania umowy sprzedaży pojazdu. Warto dogadać się z nabywcą i poprosić go o zajęcie konkretnego stanowiska. Jeśli polisa jest ważna jeszcze przez kilka miesięcy, to ewentualny zwrot nadpłaconej składki będzie całkiem pokaźny. Gra jest więc warta świeczki.

Co zrobić, by odzyskać nadpłaconą składkę?

Po podpisaniu umowy sprzedaży musisz przesłać jej skan do swojego dotychczasowego ubezpieczenia. Prawo nakazuje poinformowanie wystawcy polisy OC o fakcie pozbycia się pojazdu w ciągu 14 dni od przeniesienia własności samochodu. Teraz kolejne kroki musi wykonać nabywca. Jeśli i on poinformuje ubezpieczyciela o chęci wypowiedzenia polisy OC, zostanie ona rozwiązana, a Ty otrzymasz zwrot składki.

Nie musisz składać żadnych dodatkowych wniosków czy ponownie kontaktować się z ubezpieczycielem. Nadpłacona składka zostanie Ci zwrócona na konto lub przekazem pocztowym w ciągu 14 dni od momentu złożenia wypowiedzenia przez nabywcę pojazdu.

Ważne!

Kwota do zwrotu zostanie obliczona proporcjonalnie. Pamiętaj, że ubezpieczyciel wyliczy ją od dnia otrzymania wypowiedzenia od nabywcy, a nie od dnia zawarcia umowy sprzedaży pojazdu.

Po otrzymaniu zwrotu nie musisz robić nic więcej. Dalsza korespondencja będzie już wysyłana do nowego właściciela samochodu. Możesz natomiast zwrócić się do ubezpieczyciela z wnioskiem o wykreślenie Cię z bazy jego klientów i usunięcie z niej Twoich danych osobowych – unikniesz dzięki temu nękania telefonami czy ofertami wysyłanymi na adres mailowy.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie