Ubezpieczenia marynarskie – na czym polegają i dlaczego warto je posiadać?

Krzysztof Jagielski
06.11.2020

Praca na morzu oznacza ogromne ryzyko. Marynarze i ich rodzinny powinni więc przywiązywać dużą wagę do kwestii związanych z planowaniem finansów osobistych. W tym obszarze ważną rolę odgrywają ubezpieczenia.

Ubezpieczenia dla osób pracujących w branży morskiej – dlaczego warto?

Podstawową przesłanką przemawiającą na korzyść prywatnego ubezpieczenia marynarskiego jest ograniczony zakres ochrony, który wynika z ubezpieczenia gwarantowanego przez armatora. Obejmuje on ściśle określone zdarzenia, ale nie zapewnia wsparcia w razie choroby czy inwalidztwa osoby pracującej w branży morskiej. Poza tym wysokość wypłacanych odszkodowań przeważnie nie jest adekwatna do tego, czego oczekują i realnie potrzebują marynarze i ich rodziny. Warto również wspomnieć o dodatkowych trudnościach, jakie napotykają polscy marynarze zatrudnieni za granicą. W kwestii emerytur nie mogą liczyć na pełne wsparcie ze strony państwa polskiego i sami muszą oszczędzać pieniądze na swoją emeryturę.  Planowanie finansów osobistych z uwzględnieniem odpowiedniego ubezpieczenia pozwala zdobyć pewność, że ekonomiczne skutki różnych zdarzeń losowych nie doprowadzą marynarza i jego rodziny do ruiny finansowej.

Ubezpieczenia marynarskie – jakie i dla kogo?

Ubezpieczenia marynarskie proponowane m.in. przez firmę Asdori to kompleksowa oferta adresowana do: kapitanów statków, członków załogi statków (bez względu na zajmowane stanowisko), pilotów, obsługi portów (bez względu na stanowisko i zawód) oraz do innych osób, których stanowiska i zawody wiążą się bezpośrednio z branżą morską. W rachubę wchodzi wykupienie nie tylko ubezpieczenia na życie, ale także obowiązkowego OC dla działalności zawodowej oraz wielu ubezpieczeń specjalistycznych, w tym majątkowych.

Ubezpieczenia marynarskie – jakie wybrać i czym się kierować?

Wybór ubezpieczeń dedykowanych osobom pracującym w branży morskiej powinien opierać się na indywidualnych przesłankach. W pierwszej kolejności trzeba zdefiniować indywidualne preferencje i przeprowadzić analizę sytuacji ubezpieczeniowej. Na tej podstawie można dobrać optymalne opcje ubezpieczeń. Przy zakupie polis liczą się przede wszystkim: zakres ochrony oraz sumy, na jakie są ubezpieczone poszczególne ryzyka. Biorąc pod uwagę specyfikę pracy na morzu – na ubezpieczeniach lepiej nie oszczędzać. Oczywiście na bieżąco należy weryfikować zawartość pakietu ubezpieczeń w odniesieniu do aktualnej sytuacji ubezpieczonego. Przed zawarciem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym wskazana jest lektura Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie