Ubezpieczenie grupowe – co musisz o nim wiedzieć?

Antoni Kwapisz
19.06.2017

Ubezpieczenia grupowe to jedne z najbardziej kontrowersyjnych produktów ubezpieczeniowych na rynku. Niewiele o nich wiadomo, ponieważ ich warunki są negocjowane indywidualnie z każdym zainteresowanym zakładem pracy. Przedsiębiorcy chętnie zgadzają się na współpracę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, ponieważ stanowi to dodatkową korzyść dla pracowników. Pracownicy z kolei chcą przystępować do ubezpieczeń grupowych z uwagi na znacznie niższe koszty. Pamiętaj jednak, że nie wszystko złoto, co się świeci. Jest co najmniej kilka ważnych faktów na temat ubezpieczeń grupowych, które trzeba znać przed zawarciem umowy.

Dla wszystkich, czyli dla nikogo?

Największym minusem ubezpieczeń grupowych jest to, że są one... grupowe. Oznacza to, że oferta Towarzystwa Ubezpieczeniowego została dobrana w taki sposób, aby mniej więcej odpowiadała większości pracowników. Nie ma jednak możliwości, by zadowoleni z warunków byli wszyscy. Co więcej – pracownicy nie mogą we własnym zakresie negocjować oferty i albo zgadzają się na to, co wywalczyła firma, albo nie przystępują do ubezpieczenia.

Jest to nie niekomfortowe rozwiązanie dla osób, które szukają dla siebie dobrego, a nie „jakiegokolwiek” produktu ubezpieczeniowego i chcą dopasować go do swoich indywidualnych potrzeb. Ubezpieczenie grupowe nie daje niestety takich możliwości.

Warunki rzadko są zachwycające

Składka z tytułu ubezpieczenia grupowego musi być niska – w przeciwnym razie mało który pracownik zdecydowałby się na przystąpienie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe mogą rywalizować na wysokość składki wyłącznie w jeden sposób: ograniczając sumy ubezpieczenia.

Efekt jest taki, że praktycznie zawsze warunki ubezpieczenia są gorsze od przeciętnych rynkowych. Niska składka (zwykle kilkanaście czy do 50 złotych miesięcznie) oczywiście to uzasadnia, ale trzeba mieć świadomość, że ewentualne świadczenia wypłacane z tytułu posiadania polisy nie będą spektakularne. Jeśli więc ktoś szuka naprawdę dobrej ochrony dla siebie i swojej rodziny, to ubezpieczenie grupowe raczej nie spełni jego oczekiwań.

Problemem jest również to, że „grupówki” rzadko dają możliwość rozszerzania pakietu ubezpieczenia. Ewentualnie można wykupić ochronę dla partnera i dodatkowo ubezpieczenie medyczne, ale także w mocno ograniczonym zakresie.

Co w momencie, gdy zmienisz pracę?

Jeśli zdecydujesz się przystąpić do ubezpieczenia grupowego, koniecznie zapytaj, czy istnieje możliwość jego kontynuowania w przypadku zmiany pracy lub założenia własnej działalności. Jest to bardzo ważne szczególnie dla młodych ludzi, którzy z racji niskiego ryzyka śmierci i ciężkich chorób raczej bez problemu znajdą dobre ubezpieczenie indywidualne z niską składką.

Ubezpieczenie grupowe bez wątpienia jest ciekawą opcją dla starszych pracowników, którym trudno byłoby znaleźć alternatywną polisę z porównywalnie niską składką (głównie z powodu wieku). Młodzi ludzie powinni jednak dobrze się zastanowić, czy oferowane warunki ich satysfakcjonują i nie skupiać się tylko na wysokości składki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie