Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej – co musisz o tym wiedzieć?

Marek Szydełko
29.10.2021

Hulajnogi elektryczne stały się już standardowym elementem naszych miast. Codziennie widujemy na chodnikach i ścieżkach rowerowych osoby poruszające się tego typu pojazdami. Wzrost popularności e-hulajnóg spowodował, że w ofertach firm ubezpieczeniowych zaczęły się pojawiać produkty dedykowane właścicielom takich gadżetów. Interesuje Cię ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej? Garść przydatnych informacji znajdziesz w naszym poradniku.

Czy trzeba wykupić OC na hulajnogę elektryczną?

Nie, obowiązujące w Polsce przepisy nie nakładają takiego obowiązku na właścicieli e-hulajnóg. Nie są one klasyfikowane, jako pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym, stąd nie trzeba wykupywać na nie polisy OC. Do niedawna było to wręcz niemożliwe.

Obecnie coraz więcej ubezpieczycieli wprowadza takie produkty do swojej oferty. Istnieje już możliwość wykupienia zarówno OC, jak i NNW dla kierowcy hulajnogi elektrycznej. W tym przypadku ubezpieczenie chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych podczas jazdy e-hulajnogą, np. zderzenia się z innym pojazdem, rowerzystą czy potrącenia pieszego.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej od kradzieży

Tutaj oferta ubezpieczycieli jest na tyle skromna, że dużo korzystniej będzie po prostu rozszerzyć polisę mieszkaniową o dodatkową ochronę ruchomości domowych – i do tej kategorii zaliczamy właśnie hulajnogę elektryczną.

Gdy dojdzie do włamania i złodziej ukradnie nam hulajnogę, to ubezpieczyciel pokryję tę stratę do sumy ubezpieczenia, oczywiście bazując na cenie rynkowej utraconego przedmiotu. Ruchomości domowe mogą być również ubezpieczone od rabunku – wówczas taka ochrona zadziała w momencie, gdy np. ktoś ukradnie nam hulajnogę elektryczną poza domem.

OC w życiu prywatnym

Poruszając się hulajnogą elektryczną na co dzień zdecydowanie warto upewnić się, czy mamy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Również jest to rozszerzenie do polisy mieszkaniowej, które kosztuje kilkadziesiąt złotych rocznie. Koszt nie jest więc wysoki, a ewentualne korzyści z posiadania polisy mogą być znaczne.

Polisa OC w życiu prywatnym zadziała wtedy, gdy np. potrącimy kogoś jadąc hulajnogą elektryczną czy chociażby wjedziemy w zaparkowany samochód i uszkodzimy jego karoserię. W takiej sytuacji właściciel e-hulajnogi nie zostanie obciążony kosztami, ponieważ pokryje je ubezpieczyciel.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie