Ubezpieczenie lotu: czy warto za nie dopłacić?

Jerzy Biernacki
31.12.2019

Kupując bilet lotniczy zwykle otrzymujemy propozycję dopłacenia do ubezpieczenia lotu. Większość podróżnych z tego rezygnuje, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Ubezpieczenie lotu może się przydać w najmniej oczekiwanej sytuacji i nierzadko uchronić pasażera przed wysokimi kosztami oraz stresem. Więcej o tym produkcie przeczytasz w naszym poradniku.

Czym jest ubezpieczenie lotu?

Ubezpieczenie lotu to specyficzny rodzaj polisy, która w założeniu ma chronić pasażera przed dodatkowymi kosztami związanymi z np. odwołaniem połączenia czy wynagrodzić mu wynikające z tego niedogodności. Zakres ubezpieczenia może być dowolnie ustalony przez ubezpieczonego. Najczęściej obejmuje ono:

  • Wypłatę odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot;
  • Wypłatę odszkodowania za zgubiony bagaż;
  • Ochronę na wypadek, gdyby w wyniku opóźnienia pasażer nie zdążył na lot przesiadkowy;
  • Zapewnienie noclegu w sytuacji, gdy pomiędzy lotami występuje duża różnica czasu, a pasażer nie mógł skorzystać z pierwotnego połączenia z winy przewoźnika;
  • Ochrona na wypadek, gdyby pasażer z jakiegoś powodu nie mógł skorzystać z usługi przewozowej;

Czy to ma sens?

Ubezpieczenie lotu nie jest drogim produktem. Jego cena jest ściśle uzależniona od wartości biletu. Przykładowo: bilet kosztuje 2000 złotych. W takiej sytuacji cena ubezpieczenia nie powinna przekroczyć 100 złotych. To dużo czy mało? Wszystko zależy od tego, czy pasażer będzie zmuszony skorzystać z polisy. Jeśli alternatywą byłaby konieczność zapłacenia z własnej kieszeni za kolejny bilet, a dopiero później ubieganie się o odszkodowanie od linii lotniczej z tytułu przepisów prawa unijnego, to wspomniany koszt jest raczej marginalny.

A propos prawa unijnego: owszem, gwarantuje ono pasażerowi wypłatę odszkodowania za opóźniony czy odwołany lot, ale tylko w konkretnych sytuacjach. Prawo to nie dotyczy również lotów poza Unią Europejską i przewoźników, którzy nie mają siedziby w kraju unijnym. To kolejny argument przemawiający za tym, aby jednak rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia lotu.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na zakres takiego ubezpieczenia. Ponadto trzeba sprawdzić, czy polisa zadziała w przypadku lotu czarterowego – ubezpieczyciele często rozgraniczają tutaj produkty dla lotów czarterowych i rejsowych. Bardzo ważne jest również zweryfikowanie wszelkich zapisów wykluczających wypłatę odszkodowania.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie