Ubezpieczenie nieruchomości a sprzedaż mieszkania: co dalej z polisą?

Mateusz Nowak
19.11.2020

Szczęśliwie większość Polaków ubezpiecza swoje mieszkania i domy, mając świadomość tego, jak ważne jest posiadanie tego typu ochrony. Ceny polis dla nieruchomości nie są specjalnie wygórowane, natomiast mogą się one okazać ratunkiem w razie np. zalania, pożaru czy kradzieży z włamaniem. Warto natomiast wiedzieć, co dzieje się z taką polisą w momencie, gdy decydujemy się sprzedać np. mieszkanie w trakcie trwania ubezpieczenia. To wyjaśniamy już w naszym poradniku.

Decyzja należy do ubezpieczyciela

Jeszcze do 2007 roku obowiązywały w Polsce przepisy, na mocy których ubezpieczenie nieruchomości automatycznie przechodziło na nowego właściciela mieszkania czy domu. Prawo zostało jednak zakwestionowane i ostatecznie je zmieniono. Obecnie to sam ubezpieczyciel podejmuje decyzję odnośnie tego, czy nadal będzie ubezpieczać daną nieruchomość po zmianie jej właściciela.

Nabywca nieruchomości może zwrócić się do ubezpieczyciela z wnioskiem o przepisanie polisy na jego dane oraz kontynuowanie ochrony. Z reguły jest to dla niego korzystne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy polisa obowiązuje jeszcze przez kilka miesięcy i została opłacona z góry przez poprzedniego właściciela.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia

Zarówno dotychczasowy właściciel, jak i nabywca nieruchomości mają pełne prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia. W takiej sytuacji polisa zostanie rozwiązana, a część nadpłaconej składki zwrócona osobie, która wykupiła ochronę.

Przykładowo: jeśli roczna składka kosztowała 400 złotych, a polisa została wypowiedziana na pół roku przed jej zakończeniem, to dotychczasowy właściciel nieruchomości powinien otrzymać zwrot w wysokości 200 złotych.

Czy warto kontynuować ubezpieczenie kupionej nieruchomości?

To oczywiście w głównej mierze zależy od warunków polisy. Jeśli są one korzystne, a nowy właściciel uznaje zakres ochrony za wystarczający, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować umowę i może nawet przedłużyć ubezpieczenie o kolejny okres.

Zawsze jednak warto dokładnie przejrzeć zapisy w OWU, aby móc rzetelnie ocenić, czy aktualna ochrona jest adekwatna do potrzeb domowników. Może się np. okazać, że potrzebne będzie zwiększenie sumy ubezpieczenia dla ruchomości, ponieważ nowi właściciele posiadają bardzo cenne przedmioty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie