Co zrobić, gdy nie stać Cię na ratę za kupiony sprzęt?

Andrzej Winnicki
11.03.2025

Zakup sprzętu, np. AGD czy RTV, na raty to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na poniesienie jednorazowego wydatku. Z drugiej jednak strony rodzi ryzyko, że przy dłuższym okresie spłaty pojawi się moment, w którym nie będzie Cię stać na zapłacenie raty. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Skontaktuj się z bankiem

Przede wszystkim pamiętaj, że stroną nie jest tutaj sklep, ale bank, który udzielił kredytu (bo tym, de facto, jest zakup ratalny). Nie czekaj na kontakt od działu windykacji – we własnym zakresie skontaktuj się z finansującym i poinformuj o problemie. Jeśli jest to przejściowa trudność, to bank być może zgodzi się na odroczenie 1-2 rat lub zaproponuje nowy harmonogram spłaty z niższymi ratami, ale też wydłużeniem okresu kredytowania.

Sprawdź możliwość refinansowania lub konsolidacji

Jeśli masz więcej zobowiązań, rozważ konsolidację kredytów, czyli połączenie kilku rat w jedną, z niższą miesięczną ratą. Możesz też negocjować refinansowanie kredytu na korzystniejszych warunkach w obecnym banku, choć tutaj szanse powodzenia są mniejsze. Najlepiej udaj się do doradcy kredytowego, który może udzielić Ci darmowych wskazówek.

Rozważ sprzedaż sprzętu

Jeżeli sytuacja finansowa nie pozwala Ci na dalszą spłatę rat, to warto rozważyć sprzedaż kupionego w kredycie sprzętu. Wcześniej jednak przeczytaj umowę i sprawdź, czy przypadkiem bank nie zastrzegł, że nie wolno Ci pozbyć się kredytowanego sprzętu przed całkowitą spłatą zobowiązania.

Unikaj chwilówek

Szybka pożyczka może wydawać się kuszącym rozwiązaniem, ale to zły pomysł. Finansowanie jednego kredytu drugim rażąco podnosi ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia, z której bardzo trudno jest się później wydostać. Dużo korzystniej będzie nawet zapożyczyć się u rodziny czy znajomych, o ile tylko masz taką możliwość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie