Jakie powinno być idealne konto bankowe dla seniora?

Jerzy Biernacki
04.04.2019

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że około połowa Polaków po 59. roku życia nie ma konta w banku. To problem, ponieważ trzymanie pieniędzy w domu jest bardzo ryzykowne, a także nie sprzyja gromadzeniu oszczędności. Na szczęście profil polskiego seniora stopniowo się zmienia i coraz więcej osób w starszym wieku szuka dla siebie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Podpowiadamy, czym powinno się charakteryzować idealne konto bankowe dla seniora.

Bezpłatne

Polscy seniorzy w większości nie są zamożnymi ludźmi, dlatego pierwszym kryterium wyboru konta powinno być to, czy jest ono prowadzone zupełnie za darmo. Zwróćmy też uwagę na wszelkie opłaty dodatkowe – banki uwielbiają je doliczać, a często są one ukryte w tabeli opłat i prowizji. Mamy tutaj na myśli chociażby opłatę za korzystanie z karty bankomatowej.

Prosty system bankowości elektronicznej

Seniorzy także korzystają z Internetu, a możliwość zarządzania swoim rachunkiem z poziomu komputera jest dużym udogodnieniem. Przed wybraniem konkretnego konta warto więc sprawdzić, jak prezentuje się system bankowości elektronicznej – powinien być maksymalnie uproszczony.

Dostęp do placówki bankowej w miejscu zamieszkania

To bardzo ważne kryterium wyboru. Seniorzy to w przytłaczającej większości tradycjonaliści, którzy chcą mieć możliwość załatwienia różnych spraw w fizycznej placówce banku. Należy upewnić się, że dany bank, którego kontem się interesujemy, posiada swój punkt w miejscu zamieszkania seniora – najlepiej blisko domu. Analizując tabelę opłat i prowizji sprawdźmy też, czy bank nie kasuje za usługi, z których chętnie korzystają seniorzy, np. wypłata pieniędzy w okienku.

Bezpłatne bankomaty

Statystyczny polski senior zdecydowanie preferuje płacenie gotówką, stąd możliwość bezpłatnego wypłacania pieniędzy z jak największej liczby bankomatów ma duże znaczenie przy wyborze konta. Na pewno dobrze będzie też sprawdzić, jaki bankomat znajduje się blisko domu czy mieszkania seniora oraz na trasie do ulubionego sklepu. Opłaty za korzystanie z bankomatów obcych sieci potrafią być bardzo wysokie, dlatego radzimy uważnie przyjrzeć się temu elementowi oferty.

Obsługa telefoniczna

Wybierając konto bankowe dla seniora zwróćmy uwagę, czy bank udostępnia obsługę telefoniczną, dzięki której starsza osoba będzie mogła np. zlecić wykonanie przelewu czy uzyskać informację o wpłynięciu emerytury. Koniecznie trzeba się też upewnić, czy taka pomoc nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie