Testowanie produktów, czyli sposób na dodatkowy zarobek

Antoni Kwapisz
26.07.2019

Jak myślisz: skąd wielkie koncerny mają te wszystkie wyniki badań satysfakcji konsumenckiej? To proste: udostępniają swoje produkty do bezpłatnych testów. Możesz się zdziwić, jak wiele osób korzysta z takiej okazji i regularnie testuje różnego rodzaju rzeczy, później zachowując je na własność, spieniężając i tym samym zyskując dodatkowe źródło dochodów. Na czym właściwie polega testowanie produktów? Jak zacząć to robić?

Kim są testerzy produktów?

To zwykli ludzie, być może Twoi sąsiedzi, którzy mają trochę wolnego czasu i chcą go wykorzystać w sposób kreatywny, a przy okazji jeszcze trochę na tym zarobić. Praktycznie każda duża marka przeznacza partię swoich produktów do testów konsumenckich. Aby zyskać wiarygodne opinie, produkty te muszą trafiać do osób z grupy docelowej.

Przykładowo: producent pieluch chętnie udostępni próbki młodym matkom, a firma produkująca akcesoria dla graczy wyśle wybrane akcesoria fanom gier wideo. Zwykle jest tak, że za testy się nie płaci. Wynagrodzenie testera stanowi udostępniona mu rzecz, z którą może zrobić cokolwiek – dalej jej używać, przekazać komuś innemu czy po prostu sprzedać.

Jak nietrudno się domyślić, szczególnie opłacalne może być testowanie elektroniki oraz innych rzeczy, które da się łatwo spieniężyć. To jednak nie jest takie proste: najcenniejsze przedmioty trafiają do starannie wyselekcjonowanych osób, mających duże doświadczenie w testowaniu i idealnie wpisujących się w profil przedstawiciela grupy docelowej.

Z drugiej jednak strony nawet stosunkowo mało wartościowe przedmioty mogą stanowić spory wkład w budżet domowy testera. Wyobraźmy sobie np., że firma X wysyła 10 kilogramów proszku do prania, co przeciętnej rodzinie powinno wystarczyć na około rok.

Jak zostać testerem produktów?

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się w jednym z programów dla testujących. Te najpopularniejsze i dobrze sprawdzone to:

  • Everydayme.pl
  • Testmetoo.com
  • Toluna.com
  • Producttesting.uk.com

Po zarejestrowaniu się trzeba już tylko czekać na zaproszenie do testów. Firmy analizują informacje podane podczas zakładania konta – przede wszystkim biorą pod uwagę wiek, miejsce zamieszkania oraz stan majątkowy testera. Po przetestowaniu produktu wymagane jest opublikowanie recenzji – w zależności od serwisu można napisać krótką opinię lub wypełnić ankietę. W większości przypadków nie trzeba zwracać produktu po zakończeniu testów.

Podkreślamy, że bardzo rzadko zdarza się, aby firmy płaciły za testowanie produktów. Mogą jednak zaoferować różne bonusy, np. zniżki, bony na zakupy czy większe partie próbek. Sukces w tej „branży” jest ściśle uzależniony od zaangażowania. Osoby, które przygotowują rzetelne recenzje, mają większe szanse na otrzymanie zaproszenia do kolejnych testów.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie