Zrezygnuj z karty i płać tylko gotówką. Czy to ma sens?

Andrzej Winnicki
19.11.2018

Polacy, podobnie jak wiele innych narodów na świecie, pokochali płatności bezgotówkowe. Są one bardzo wygodne, szybkie i bezpieczne. Znacznie łatwiej jest trzymać w portfelu np. dwie karty płatnicze niż nosić przy sobie plik gotówki. Do tego coraz więcej z nas korzysta już z opcji płatności telefonem komórkowym. Mimo to gotówka nie odeszła jeszcze do lamusa i nie brakuje osób, które wybierają wyłącznie tradycyjny model płatności. Czy to rzeczywiście dobry pomysł?

Zalety płacenia gotówką

Gotówka niewątpliwie sprzyja… oszczędzaniu. Wynika to z tego, że o wiele trudniej przychodzi nam wydawanie pieniędzy, które widzimy. Gotówka ma fizyczną postać, a więc bardziej odczuwamy jej utratę. Ten temat został dogłębnie zbadany przez psychologów. Liczne testy wykazały, że osoby płacące gotówką wydają mniej niż te, które posługują się wyłącznie plastikiem. Przejście na gotówkę jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto ma problemy z rozsądnym gospodarowaniem pieniędzmi i notorycznie notuje luki w budżecie domowym.

Bywają sytuacje, gdy gotówka może nam uratować skórę. Choć w żadnym mieście nie ma dziś problemu z zapłaceniem za towar czy usługę kartą, to na wsiach bywa z tym różnie. Wybierając się na tereny słabo zurbanizowane warto więc mieć przy sobie choć trochę gotówki.

Nie zapominajmy również, że technologia bywa zawodna. Uzależnianie się wyłącznie od plastiku czy telefonu może się więc okazać bardzo ryzykowne. Łatwo jest sobie wyobrazić sytuację, gdy dochodzi do wielkiej usterki systemu płatności, przez co nie działają karty i bankomaty. Wówczas gotówka będzie jedynym ratunkiem dla osób muszących zrobić zakupy.

Na dłuższą metę to się nie sprawdzi

Przejście tylko na gotówkę można potraktować w kategorii ciekawego eksperymentu. Nie jest to jednak rozwiązanie przyszłościowe. Zdecydowanie największą wadą płatności gotówkowych jest konieczność noszenia przy sobie portfela z pieniędzmi, co oczywiście rodzi ryzyko kradzieży czy zgubienia sporej sumy.

O ile w sklepach i punktach usługowych można śmiało płacić tylko gotówką, o tyle będzie to bardzo problematyczne w przypadku opłacania np. rachunków. O wiele łatwiej, wygodniej i taniej jest zlecić przelew za prąd czy gaz w systemie bankowości elektronicznej, niż za każdym razem chodzić na pocztę.

Płatności bezgotówkowe sprzyjają również zarządzaniu budżetem domowym. Wszystkie operacje są przecież widoczne na koncie, dzięki czemu możemy łatwo ocenić, na co wydajemy najwięcej i spróbować poszukać tutaj oszczędności. Pomocne są tutaj także różnego rodzaju aplikacje finansowe.

Podsumowując: całkowite przejście na gotówkę jest możliwe, ale w XXI wieku byłoby dość uciążliwe. Mimo wszystko płatności bezgotówkowe zapewniają nam większą elastyczność, a przede wszystkim wygodę i bezpieczeństwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie