Co powinno zawierać ubezpieczenie na wyjazd zimowy? Sprawdź!

Andrzej Winnicki
27.01.2020

Mieszkańcy kolejnych województw udają się na zasłużony odpoczynek z okazji ferii zimowych. Z każdym rokiem coraz więcej Polaków postanawia spędzić ten czas za granicą. Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zimowy, które kosztuje niewiele, a w kryzysowej sytuacji może okazać się języczkiem u wagi. Co powinna zawierać polisa, aby wypoczynek odbywał się bez zbędnego stresu?

Pokrycie kosztów leczenia

Podróżujący po krajach Unii Europejskiej obywatele polscy mogą korzystać z miejscowej służby zdrowia pod warunkiem wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taka polisa może niestety okazać się niewystarczająca z kilku powodów. Leczenie odbywa się na zasadach obowiązujących w kraju pobytu, więc niektóre zabiegi wymagają dodatkowej opłaty. Korzystać można wyłącznie z państwowych placówek medycznych, które nie zawsze są dostępne w małych kurortach turystycznych. Ponadto, pomoc medyczna w ramach EKUZ ma bardzo podstawowy charakter i w razie konieczności nie obejmie na przykład transportu medycznego do kraju.

Podstawą każdej polisy turystycznej, również na wyjazd zimowy, jest pokrycie kosztów leczenia. Sprawdzony ubezpieczyciel zapewni natychmiastową pomoc w cieszącej się dobrą opinią placówce medycznej. Podczas podróży po Europie absolutnym minimum jest suma gwarancyjna na poziomie około 200 000 zł, ale warto rozważyć ubezpieczenie na wyższą kwotę.

Ratownictwo medyczne nie tylko na narty

Drugim ważnym elementem ubezpieczenia na wyjazd zimowy są koszty ratownictwa medycznego. Osoby wybierające się na narty lub snowboard powinny poinformować o tym ubezpieczyciela. W ich przypadku stosowny element w polisie decyduje o jej ważności w przypadku kontuzji w trakcie uprawiania sportu. Jednak wbrew pozorom na ten element polisy powinien zdecydować się każdy. Wystarczy nieszczęśliwy wypadek w trakcie spokojnego spaceru po górach, aby akcja ratownicza okazała się konieczna.

Polisa NNW

Na identycznej zasadzie trudno pominąć polisę NNW. Ubezpieczając się na zimowy wyjazd należy bowiem myśleć również o długofalowych następstwach nieszczęśliwych wypadków. Rehabilitacja czy straty finansowe wynikające z niezdolności do pracy mogą być bardzo poważnym obciążeniem dla domowego budżetu. Polisa NNW pozwoli ze spokojem szusować po stoku lub udać się na zimowy trekking w pięknej scenerii, co oczywiście nie zwalnia ubezpieczonego z odpowiedzialności i konieczności zachowania zdrowego rozsądku.

Ubezpieczenie OC

Poza trzema najważniejszymi elementami polisy przydatne może okazać się ubezpieczenie OC turystyczne. Nieumyślne zniszczenie mienia, podobnie jak spowodowanie uszczerbku na zdrowiu innej osoby, często również wiąże się z pokaźnymi kosztami nie do udźwignięcia dla przeciętnego Kowalskiego. Polisy dla narciarzy, także tych, którzy jeżdżą tylko rekreacyjnie, zawierają dodatkowo OC sportowe.

Godne uwagi rozszerzenia polisy

Przeglądając oferty towarzystw ubezpieczeniowych przy pomocy internetowego kalkulatora KioskPolis (https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-ferie-zimowe/) można dostrzec kolejne rozszerzenia ubezpieczenia. Opcjonalne elementy polisy, nad którymi warto się zastanowić to ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Okazja czyni złodzieja, a takich okazji nie brakuje niestety w turystycznych miejscowościach. Oprócz tego, zależnie od planów, przydatne bywa rozszerzenie polisy o zdarzenia po alkoholu, a w przypadku niektórych destynacji – od następstw ataków terrorystycznych.

Oddając się relaksowi w trakcie zimowych wyjazdów łatwo na chwilę stracić czujność. Stosowna polisa ubezpieczeniowa sprawi, że nieszczęśliwe zdarzenie nie będzie wiązać się przynajmniej z kosztami finansowymi.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie