Konsumpcja sumy ubezpieczenia – co musisz o tym wiedzieć?

Andrzej Winnicki
19.09.2024

Analizując oferty ubezpieczeń możesz natknąć się na sformułowanie „konsumpcja sumy ubezpieczenia”. Brzmi zawile, niejasno, a tak naprawdę chodzi tutaj o standardowy mechanizm stosowany przez firmy ubezpieczeniowe. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Czym jest konsumpcja sumy ubezpieczenia?

Pod tym pojęciem kryje się mechanizm stopniowego zmniejszania sumy ubezpieczenia w wyniku wypłaty odszkodowań za kolejne szkody. Innymi słowy: gdy ubezpieczony otrzymuje pieniądze z polisy wypłacone z tytułu zgłoszonej szkody, to ta kwota (nawet w przypadku bezgotówkowej likwidacji) pomniejsza sumę ubezpieczenia.

Jest to standardowy zapis w wielu polisach, który można znieść, natomiast zwykle za dodatkową opłata.

Jak to wygląda w praktyce?

Suma ubezpieczenia to nic innego jak maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel wypłaci w przypadku wystąpienia szkody. Przy każdej wypłacie odszkodowania suma ta ulega zmniejszeniu o przyznaną kwotę.

W miarę kolejnych wypłat suma ubezpieczenia maleje, co może oznaczać, że na pokrycie przyszłych szkód może zabraknąć środków, jeśli dojdzie do wielu zdarzeń w trakcie trwania polisy. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dobrać sumę ubezpieczenia, aby była adekwatna do potencjalnego ryzyka.

W których ubezpieczeniach występuje mechanizm konsumpcji?

Konsumpcja sumy ubezpieczenia to rozwiązanie standardowo stosowane w ubezpieczeniach majątkowych, takich jak ubezpieczenia mienia (np. domy, mieszkania, maszyny) oraz niektórych ubezpieczeniach OC (odpowiedzialności cywilnej).

Warto zwrócić uwagę na ten mechanizm, który de facto zmusza do kalkulowania, czy w ogóle opłaca się zgłaszać szkodę kosztem pomniejszenia sumy ubezpieczenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie