Przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu: sprawdź, czym to grozi!

Mariusz Siwko
20.03.2019

W Polsce posiadanie ubezpieczenia OC na samochód jest obowiązkowe. Nie ma tutaj znaczenia, czy auto jest sprawne, czy może stoi rozbite w garażu – jeśli jest zarejestrowane, jego właściciel musi mieć wykupioną polisę. Wielu Polaków o tym jednak zapomina, co skutkuje bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie kary grożą za przerwę w ubezpieczeniu OC.

Jak może do tego dojść?

Powszechnie uważa się, że kary za brak OC są nakładane tylko na oszustów, którzy latami jeżdżą po polskich drogach bez ważnego ubezpieczenia i nic sobie nie robią z obowiązujących przepisów. Okazuje się jednak, że to tylko margines. Najwięcej spraw dotyczy zupełnie innych kategorii kierowców. Wszystkich możemy określić mianem pechowców.

Przerwa w ubezpieczeniu OC najczęściej dotyczy sytuacji, gdy:

  • Właściciel wypowiedział umowę OC, bo postanowił, że nie będzie dalej korzystać z samochodu z uwagi na jego zły stan techniczny. Zamierza wyremontować auto i w przyszłości ponownie je ubezpieczyć;
  • Właściciel wypowiedział umowę OC, aby zezłomować rozbity samochód. Złomowanie nastąpiło jednak dopiero po ustaniu ochrony ubezpieczeniowej;
  • Właściciel zarejestrował kupiony samochód, ale nie zdążył jeszcze tego samego dnia wykupić na niego polisy OC (bo np. agencja ubezpieczeniowa była już zamknięta, a właściciel nie jest biegły w Internecie);
  • Właściciel był święcie przekonany, że polisa OC poprzedniego właściciela pojazdu automatycznie przechodzi na niego i odnawia się na kolejny okres (co nie jest niestety prawdą);

Jak widać są to sytuacje bardzo życiowe, niemające nic wspólnego ze złą wolą pechowych kierowców. Problem w tym, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie ocenia, kto jest zwykłym oszustem, a kto po prostu się pomylił przez nieznajomość przepisów. Karze każdego, jak leci!

Kary za brak ciągłości ubezpieczenia OC

Niestety, są one bardzo wysokie i nakładane niezależnie od tego, jaki był powód wystąpienia przerwy. Mało tego: aby zostać ukaranym wystarczy zaledwie jeden dzień przerwy! Nie ma znaczenia, czy auto było w tym czasie sprawne, czy właściciel się nim poruszał etc.

Kara dla właścicieli samochodów osobowych w 2019 roku wynosi odpowiednio:

  • Przerwa do 3 dni – 900 złotych
  • Przerwa od 4 do 14 dni – 2250 złotych
  • Przerwa powyżej 14 dni – 4500 złotych

Stawki te rokrocznie się zmieniają, ponieważ są wyliczane w oparciu o minimalne wynagrodzenie za pracę.  Jeśli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny miał podstawy do nałożenia kary (kierowca nie potrafi udokumentować ciągłości OC), to zasadniczo nie ma od niej odwołania. Można tylko prosić UFG o rozłożenie płatności na raty.

Oczywiście nie każdy właściciel pojazdu z przerwą w opłacaniu OC zostanie ukarany – skuteczność wykrywania takich przypadków szacuje się na ok. 75%. Nie warto jednak liczyć na szczęście. W dobie tzw. „wirtualnego policjanta” (system informatyczny UFG) lepiej po prostu pilnować ciągłości ubezpieczenia OC.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie