Ubezpieczenie ogrodu: dla kogo? Jakie są warunki?

Andrzej Winnicki
31.08.2020

Zadbany przydomowy ogród jest dumą właściciela i pięknie zdobi otoczenie budynku. Tym bardziej warto zadbać o jego ochronę przed skutkami np. nawałnicy czy pożaru. Taką możliwość standardowo oferują towarzystwa ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie ogrodu z reguły nie stanowi osobnego produktu, ale jest traktowane, jako rozszerzenie polisy mieszkaniowej. Co jeszcze warto o tym wiedzieć? Komu może się przydać takie ubezpieczenie?

Przed czym chroni ubezpieczenie ogrodu?

W ramach rozszerzenia polisy mieszkaniowej możemy zażyczyć sobie, aby obejmowała ona również wszelkie szkody powstałe poza budynkiem, w jego bezpośrednim otoczeniu – w tym altanki, wiaty, osobny taras, chodniki, elementy małej architektury, ale też wyposażenie ogrodu i roślinność.

Ubezpieczenie zadziała w momencie, gdy dojdzie do jakiejś szkody na terenie okalającym dom. Może to być chociażby:

  • Zniszczenie roślinności w wyniku wichury
  • Uszkodzenie elementów wyposażenia
  • Uszkodzenie domku gospodarczego
  • Zniszczenie różnych instalacji dla dzieci, jak plac zabaw czy trampolina
  • Uszkodzenie ogrodzenia

Każdorazowo trzeba jednak dokładnie sprawdzić w OWU, jaki zakres ochrony oferuje konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Podstawowym ryzykiem, do jakiego chroni polisa, jest powódź, uderzenie pioruna, porywisty wiatr, przygniecenie przez śnieg oraz pożar.

Ile to kosztuje?

Ubezpieczenie ogrodu praktycznie zawsze stanowi rozszerzenie polisy mieszkaniowej, dlatego jeśli chcemy dodać elementy znajdujące się wokół domu do ubezpieczenia, musimy oszacować ich wartość i zgłosić to towarzystwu ubezpieczeniowemu. Na tej podstawie przeliczana jest składka.

W przypadku bardzo cennych ogrodów, w których znajduje się wiele elementów wymagających ochrony, suma ubezpieczeniowa może zostać zwiększona nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wówczas roczna składka wzrośnie o minimum 150-200 złotych.

Kiedy warto?

Ubezpieczenie ogrodu jest sensownym rozwiązaniem w sytuacji, gdy rzeczywiście dysponujemy cennymi nasadzeniami, a przede wszystkim w ogrodzie znajdują się kosztowne elementy narażone na uszkodzenie. Taką opcję warto rozważyć również wtedy, gdy mieszkamy na terenie narażonym na występowanie groźnych zjawisk pogodowych, np. regularnie nawiedzają go ulewne deszcze czy wichury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie