Komornik – czy można się z nimi dogadać?

Andrzej Winnicki
23.08.2022

Trzeba przyznać, że zawód komornika nie cieszy się szczególnym uwielbieniem wśród żadnej nacji na świecie. W Polsce komornik to profesja, która z pewnością znalazłaby się na jednym z pierwszych miejsc listy najbardziej nielubianych zawodów. Czy będąc dłużnikiem, można po ludzku dogadać się z komornikiem?

Zanim do końca potępisz komornika, który stanie na twojej drodze, warto jednak, byś uświadomił sobie kilka spraw. To prawda, że czasami komornicy podejmują decyzje nie zawsze korzystne dla dłużników, ale trzeba pamiętać, że zawsze działają oni w imieniu wierzycieli, którym pieniądze się należą. Drugą istotną kwestią jest fakt, że działają na podstawie prawomocnych wyroków sądu. Oznacza to tyle i aż tyle, że komornik nie ma wpływu na żaden wyrok. On jest odpowiedzialny za realizację takiego, a nie innego postanowienia sądu. Nie ma sensu zatem obwiniać go za to, że stara się wypełnić prawomocny nakaz sądowy. Dłużnikowi pozostaje tylko współpraca z komornikiem lub rozmowy z wierzycielami, o ile są oni jeszcze chętni do takowych.

Czy unikanie komornika ma sens?

Nie jest tajemnicą, że wszędzie tam, gdzie pojawiają się trudne sytuacje – a egzekucja długu bez wątpienia jest jedną z nich – zawsze podstawą jest rozmowa. Unikanie spotkania z komornikiem można porównać do zachowania dziecka, które sądzi, że jeśli rodzice nie dowiedzą się, że dostało jedynkę, to właściwie sprawy nie ma. Tak nie jest. Wbrew pozorom komornicy to też ludzie i jeśli sytuację traktuje się poważnie, to i oni podchodzą do dłużnika z szacunkiem. Utrudnianie im zadania nie ma żadnego sensu, ponieważ są oni wyposażeni w uprawnienia, które i tak poradzą sobie z nierozsądnym zachowaniem dłużników. Komornicy dużo przychylniej patrzą na tych, którzy stawiają się na umówione spotkania, odbierają korespondencję i reagują we właściwy sposób. Jeśli dłużnik zobowiąże się do regularnej spłaty zobowiązania, to z pewnością doceni to każdy komornik. Komornikowi zależy na odzyskaniu pieniędzy wierzyciela i zdaje on sobie doskonale sprawę z tego, że osiągając kompromis z dłużnikiem, znacznie łatwiej będzie mu wypełnić ten obowiązek.

Komornik – jak z nim rozmawiać?

Przygotowując się do pierwszej rozmowy z komornikiem, trzeba przede wszystkim realnie ocenić sytuację. Warto zapamiętać, że komornik jest odpowiedzialny za odzyskanie pieniędzy na rzecz wierzyciela i z tego jest rozliczany. Działa on na podstawie prawomocnego wyroku sądowego i nie może w żaden sposób go zmienić. Nie ma sensu wszczynanie awantur czy urządzanie wielkich lamentów. Należy rozmawiać rzeczowo i wykazać chęć wypracowania kompromisu.

Przed spotkaniem z komornikiem warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i zastanowić się, co można mu zaproponować. W szczególności chodzi o to, czy jest się w stanie spłacić dług jednorazowo, czy trzeba rozłożyć spłatę na raty i jakie kwoty wchodzą w grę. W kancelarii komorniczej warto przedstawić swoją propozycję, ale trzeba liczyć się z tym, że komornik będzie miał też swoją wizję egzekucji długu. Nawet jeśli rozbieżności będą duże, to osiągnięcie kompromisu jest zawsze możliwe.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie