Wyjazd za granicę w celach zarobkowych wymaga od nas spełnienia kilku podstawowych warunków. Skompletowanie odpowiedniej dokumentacji, wynajem zakwaterowania, a przede wszystkim opłacenie ubezpieczenia zdrowotnego, bez którego wyjazd za granicę nie będzie możliwy, to jedne z nich. Opieka zdrowotna i służba zdrowia za granicą to zatem kwestie warte poruszenia… Czego możemy się spodziewać? Jak wygląda służba zdrowia w Niemczech? Zobaczcie sami!
Mówiąc o służbie zdrowia, bardzo często nachodzą nas nieciekawe skojarzenia bądź niemiłe doświadczenia. Istnieje jednak powszechne przekonanie o świetności niemieckiej służby zdrowia. Wysoki poziom opieki, brak długich kolejek, dostęp do nowoczesnych technologii, szerokie grono wykwalifikowanych specjalistów i… wiele, wiele innych zalet. Czy w rzeczywistości tak to wygląda? Sprawdzamy!
Niemiecki system od zarania dziejów opiera się na ubezpieczeniach. Jeszcze za czasów Otto von Bismarcka wprowadzono ustawę, które poprzez swe założenia miała być odpowiedzią na ówczesne potrzeby społeczeństwa. Obecnie, podstawowe ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe, a całość oparta jest o niemiecki model opieki, zakładający istnienie instytucji ubezpieczeniowych, takich jak kasa chorych.
W przypadku wyjazdów zagranicznych w celach zarobkowych pamiętaj, by dobrać ubezpieczenie idealnie pod siebie. Zapewnienie dodatkowej ochrony na wypadek niepożądanych okoliczności to podstawa. Pamiętaj, by obejmowało pełno pokrycie kosztów leczenia, transport poszkodowanego do kraju czy pomoc polskojęzycznego konsultanta. Jeśli wyjazd dopiero planujesz, zajrzyj na stronę - https://laxocare.pl/oferty/. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych ofert pracy, a przede wszystkim odpowiedzi na nurtujące pytania.
Niekoniecznie! Niemiecki system zdrowia oczywiście zakłada istnienie skierowań. Mają one ułatwić komunikację między różnymi lekarzami, tak aby dobierane przez nich leki czy zalecenia lekarskie nie kolidowały ze sobą. Jeżeli jednak potrzebujesz umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, nie będzie ono konieczne. Wystarczy skontaktować się z placówką telefonicznie i dobrać pasujący termin.
Jeżeli zachorujesz w trakcie swojego pobytu w Niemczech, pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Bez obaw znajdziesz specjalistę, który mówi po angielsku, a być może nawet po polsku. Lekarz wówczas oceni twój stan zdrowia, przepisze odpowiednie leki, a w razie nagłej potrzeby skieruje cię do konkretnego specjalisty.
W porównaniu do polskiej praktyki, nie istnieje pozytywna lista leków refundowanych. Wyłączone z refundacji są leki na grypę czy zaparcia, preparaty wspomagające i środki homeopatyczne. Osoby ubezpieczone mają jednak prawo do refundacji sprzętu medycznego, który umożliwia im funkcjonowanie w społeczeństwie. Refundacja protez, wózków inwalidzkich czy okularów, może być częściowa lub całkowita.
Pod wieloma względami, takimi jak duży wybór szpitali, prywatne praktyki lekarskie czy ogólny dostęp do świadczeń medycznych, Niemcy wyprzedzają pozostałe kraje Unii Europejskiej i nie tylko. Renoma niemieckiej służby zdrowia od wielu lat nie ulega zmianom, a korzystanie z jej usług i świadczeń nie budzi strachu czy poniekąd wątpliwości. Choć system ten ma liczne wady, znacząco przewyższa polski system!
Artykuł partnera.