Nie masz zdolności kredytowej? Jak wziąć kredyt, pożyczkę bez zdolności?

Andrzej Winnicki
29.10.2019

Jednym z podstawowych warunków otrzymania zarówno kredytu gotówkowego, jak i pożyczki, jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, która jest dokładnie weryfikowana przez instytucje finansowe. Co jednak zrobić, gdy tej zdolności nie ma lub jest niewielka? Czy możliwe jest otrzymanie kredytu lub pożyczki? Gdzie? Na jakich warunkach? Na co uważać?

Czym jest zdolność kredytowa?

Posługując się prostą definicją, zdolność kredytowa to zdolność klienta do spłaty zaciągniętego zobowiązania w wyznaczonej kwocie i terminie określonym przez umowę. Co jednak zalicza się do tego pojęcia? Każda instytucja finansowa nieco inaczej wylicza zdolność kredytową i bierze pod uwagę inne wyznaczniki. Podstawą są jednak takie kryteria jak osiągany przez nas dochód, stałe wydatki, jakie ponosimy miesięcznie, a także to, jaki jest nasz wiek, stan cywilny, zawód i jak liczną mamy rodzinę.

Ważna będzie także historia kredytowa – czy braliśmy w przeszłości inne zobowiązania, czy spłacaliśmy je terminowo i czy nadal wiszą nad nami inne kredyty i pożyczki. Wszystko to będzie miało wpływ na ocenę banku i firmy pozabankowej, a także na to, ile nam pożyczą.

Problem pojawia się wówczas, gdy z jakichś przyczyn nie spełniamy wyznaczonych kryteriów i nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca. Czy w takim razie nie mamy możliwości otrzymania kredytu lub pożyczki? Nie do końca, choć trzeba wiedzieć, gdzie szukać i na co uważać. Pożyczki, kredyty bez zdolności kredytowej omawia blog www.silesiakredyt.pl, z którego można się dowiedzieć wiele na temat finansów. To dobre rozwiązanie, jeżeli nie do końca się w tym orientujemy i chcemy zasięgnąć konkretnej, przydatnej wiedzy. Jak wiadomo, pożyczki i kredyty powinno się brać z rozsądkiem, zwłaszcza gdy nasza zdolność kredytowa nie jest najlepsza.

Czy można dostać kredyt bez zdolności kredytowej?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – nie. Kredyt gotówkowy to produkt dostępny wyłącznie w bankach, a te muszą przestrzegać przepisów prawa bankowego. Między innymi są one zobowiązane do dokładnej weryfikacji klientów pod względem ich zdolności kredytowej. Co za tym idzie, żaden bank nie udzieli nam zobowiązania, czy to kredytu, czy nawet pożyczki, jeżeli uzna, że nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego, jak szukać innych rozwiązań, które umożliwią nam wzięcie takiego zobowiązania.

Gdzie po pożyczkę bez zdolności kredytowej?

O ile otrzymanie kredytu bez zdolności kredytowej jest właściwie nierealne, o tyle pożyczki, szczególnie te pozabankowe, dają nam więcej możliwości. Sposób weryfikacji prowadzony przez te instytucje finansowe jest zdecydowanie mniej restrykcyjny, co sprawia, że można znaleźć wiele ofert dedykowanych także osobom w trudniejszej sytuacji finansowej – bez zdolności kredytowej czy z zadłużeniem.

Najczęściej oznacza to, że pożyczkodawca nie sprawdza baz dłużników, albo wystarczy mu gwarancja w postaci oświadczenia lub przedstawienie samej umowy o pracę. Oczywiście tego typu pożyczki nie są przeznaczone dla każdego i choć można je otrzymać łatwiej, firmy mimo wszystko chcą, by klient był wypłacalny, mają po prostu niższy próg wymagań niż banki.

Gdzie najlepiej szukać pożyczek bez zdolności kredytowej? W internecie nie brakuje rankingów i porównywarek tego typu ofert – warto się z nimi zapoznać, zanim wybierzemy pożyczkę.

Na co uważać szukając pożyczki bez zdolności kredytowej?

Kredyty i pożyczki, jakby nie było, są poważnymi zobowiązaniami finansowymi, które należy terminowo spłacać. To oznacza, że chcąc się zapożyczyć, musimy mieć pewność, że damy radę podołać temu wyzwaniu. Brak zdolności kredytowej jest dużym ryzykiem, gdyż może oznaczać, że nie będziemy w stanie spłacić długu, a tym samym pogłębimy nasz problem. Wyjątkiem mogą być jednorazowe sytuacje, kiedy to potrzebujemy gotówki na już, mamy stały dochód, ale z racji innych czynników w oczach banku jesteśmy niewypłacalni.

Zanim zdecydujemy się na wzięcie zobowiązania finansowego, dokładnie sprawdzajmy oferty i ich koszty oraz warunki przyznania. Kredyt czy pożyczka powinny być możliwe do spłaty, z właściwą wysokością rat oraz bez obciążenia licznymi dodatkowymi opłatami. Trzeba jednak pamiętać, że niektórych z nich, w tym konieczności dodatkowego zabezpieczenia, niejednokrotnie nie da się uniknąć.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie