Nie spłacasz kredytów? Spodziewaj się wizyty komornika. Czego nie może zająć?

Antoni Kwapisz
18.04.2019

Wszędzie egzekucji komorniczej to sygnał, że sytuacja finansowa zainteresowanego jest dramatyczna. W przypadku osób fizycznych zawsze jest to spowodowane nadmiernym zadłużeniem, zarówno u dostawców mediów, jak i w bankach. Osoby, które uparcie nie spłacają kredytów, muszą się liczyć z tym, że pewnego dnia do ich drzwi zapuka komornik w celu zajęcia wartościowych przedmiotów. Komornik z pewnością zainteresuje się też kontem bankowym dłużnika. Warto przy tym wiedzieć, że pracownika sądu obowiązują pewne ograniczenia i nie może on zająć wszystkiego.

Niektóre świadczenia

Komornikowi nie wolno zajmować wpływów pochodzących z programu Rodzina 500+, alimentów, świadczeń i dodatków rodzinnych, dodatków porodowych, dodatków dla sierot, świadczeń wychowawczych i integracyjnych, zasiłków dla opiekunów, świadczeń pochodzących z pomocy społecznej.

Niektóre elementy wyposażenia domu

Podczas wizyty komornika nie trzeba się martwić tym, że zajmie on wszystko, co tylko wpadnie mu w oko. Pracownik sądu nie może zająć np. bielizny, ubrań codziennych i służących do wykonywania zawodu, a także lodówki, pralki, odkurzacza, łóżka i kuchenki. Dodatkowo komornik nie zajmie jedzenia i opału w ilości wystarczającej na miesiąc.

Niektóre przedmioty służące do wykonywania pracy

Komornik nie może zająć niczego, co służy dłużnikowi do pracy zarobkowej lub produkcji przez okres 1 tygodnia (chodzi o to, aby dłużnik mógł dokończyć rozpoczęte prace). Wyjątkiem są natomiast pojazdy mechanicznie.

Czego jeszcze nie zajmie komornik?

Od zajęcia komorniczego wolne są produkty i sprzęt rehabilitacyjny, pomoce naukowe, dokumenty osobiste, odznaczenia, dewocjonalia oraz wszelkie przedmioty codziennego użytku, które mają dużą wartość użytkową, jednak mogłyby zostać sprzedane znacznie poniżej ich rzeczywistej wartości (np. z uwagi na zły stan czy bardzo niszowe zastosowanie).

Osoby prowadzące gospodarstwo rolne powinny natomiast wiedzieć, że komornik nie może zająć jednej krowy, dwóch kóz lub trzech owiec wraz z zapasem paszy dla zwierząt, które są niezbędne do utrzymania rodziny.

Ponadto pamiętajmy, że zajęciu komorniczemu nie podlega kwota znajdująca się na rachunku bankowym dłużnika, która odpowiada 75% minimalnego wynagrodzenia. Komornik nie może również zająć kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (za wyjątkiem długów alimentacyjnych – tutaj kwota zajęcia może wynieść 50% lub 60%) oraz 75% najniższej emerytury lub renty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie