Przewagi wynajmu długoterminowego nad leasingiem operacyjnym

Andrzej Winnicki
19.04.2021

Leasing operacyjny jest bardzo popularną formą sfinansowania zakupu auta dla firmy. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się jednak na skorzystanie z opcji wynajmu długoterminowego. Efekt jest dokładnie ten sam: otrzymujemy samochód do wyłącznej dyspozycji. Czy jednak wynajem jest korzystniejszy niż leasing? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale można wskazać kilka przewag wynajmu. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Minimum formalności

To ogromna zaleta wynajmu długoterminowego, zwłaszcza z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy nie narzekają na nadmiar czasu. Aby wynająć samochód w zasadzie wystarczy tylko mieć przy sobie wydruku wpisu do CEIDG, dowód osobisty oraz prawo jazdy lub inny dodatkowy dokument ze zdjęciem. Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej, nie kontroluje finansów firmy czy jej aktualnych zobowiązań finansowych.

Brak wpłaty własnej

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wysoką wpłatę własną, to leasing operacyjny odpada – zostaje tylko finansowy lub właśnie wynajem długoterminowy. W przypadku najmu istnieje możliwość dokonania wpłaty początkowej, co jest najskuteczniejszym sposobem na obniżenie miesięcznej raty. Nie ma natomiast takiej konieczności.

Jeśli chcesz mieć wysoką ratę miesięczną, która w całości stanowi Twój koszt uzyskania przychodu, ale jednocześnie nie chcesz mrozić gotówki w postaci wpłaty własnej, to wynajem długoterminowy samochodu może być dla Ciebie bardzo atrakcyjną opcją.

Niższe raty

Rata wynajmu długoterminowego może być dostosowana do możliwości finansowych klienta. Istnieje tutaj dość szerokie pole do manipulacji wysokością raty – chociażby poprzez wspomnianą wcześniej wpłatę własną, ale też wydłużenie okresu wynajmu czy zrezygnowanie z różnego rodzaju opcji. Bez wątpienia jest to więc ciekawe rozwiązanie dla małych firm, które nie osiągają wysokich przychodów i nie potrzebują dużych comiesięcznych kosztów.

Elastyczność

Wynajem długoterminowy ma również tę przewagę nad leasingiem operacyjnym, że można go bardzo łatwo zakończyć. Wraz z końcem umowy po prostu oddajemy samochód właścicielowi i albo bierzemy kolejny, albo dziękujemy sobie za współpracę. Nie ma obowiązku wykupu auta, co automatycznie zwalnia też z konieczności jego sprzedaży na rynku wtórnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie