Podstawowe zasady bezpiecznego przechowywania kryptowalut na portfelu sprzętowym

Antoni Kwapisz
07.06.2022

Każdy, kto inwestuje w kryptowaluty długoterminowo (nie jest spekulantem), powinien przechowywać swoje aktywa na portfelu sprzętowym, tzw. cold wallecie. Dwa najpopularniejsze rozwiązania dostarczają nam firmy Ledger oraz Trezor. Sam portfel jednak nie daje gwarancji bezpieczeństwa, jeśli będziesz korzystać z niego wbrew zasadom zdrowego rozsądku. Najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Schowaj seed w bezpiecznym miejscu!

Seed, czyli zestaw słów potrzebnych do odzyskania zawartości portfela w razie jego utraty, to świętość. Musisz przechowywać kartkę z seedem w bezpiecznym miejscu – i przesadą wcale nie będzie skorzystanie ze skrytki bankowej. Takim minimum jest porządny sejf ukryty w kreatywny sposób.

Nikomu nie udostępniaj danych dostępowych do portfela

No dobrze, możesz podać hasło najbliższej osobie, do której masz pełne zaufanie (na wypadek wypadku, śmierci etc.). Na tym jednak koniec. Nie zapisuj hasła w dokumencie tekstowym na komputerze, nie przechowuj go na Google Drive, bo jest to proszenie się o kłopoty.

Loguj się do portfela tylko na jednym urządzeniu

Nie jest to może konieczne, natomiast stanowi dobrą praktykę zwiększającą bezpieczeństwo przechowywanych na portfelu walut cyfrowych. Jeśli chcesz przesłać kolejne kryptowaluty na portfel lub wysłać je z niego na giełdę, to za każdym razem loguj się na tym samym komputerze – najlepiej takim, który po wyłączeniu jest odłączany od sieci internetowej.

Nie klikaj w żadne linki dołączone do wiadomości mailowych

W ostatnich latach nasilają się ataki na właścicieli portfeli sprzętowych. Przestępcy wysyłają wiadomości e-mail rzekomo od suportu np. Trezora i proszą o podanie danych dostępowych czy kliknięcie w link i podłączenie portfela, aby zaktualizować oprogramowanie. Zawsze jest to oszustwo, dlatego nie daj się złapać.

Pamiętaj więc, że bezpieczna aktualizacja oprogramowania jest możliwa wyłącznie z poziomu aplikacji do zarządzania portfelem, po podłączeniu i odblokowaniu urządzenia unikalnym hasłem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.